Çankırı’da 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı törenle başladı

Güneş İlkokulu’nda düzenlenen törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilere, ailelerine ve öğretmenlere başarılar diledi.
Yazıcı, şunları kaydetti:”Hayatımızı anlamlandıran, mutluluk membaımız, yaşam alanlarımızın neşesi ve hassaten okullarımızın rengarenk çiçekleri çocuklarımıza yeniden kavuştuğumuz bu günde, ilimiz genelinde; 181 yönetici, 1794 öğretmen, 885 personel, 168 okulumuzda 1.541 derslikte yeni kayıt ve yerleştirme işlemleri devam etmekle birlikte, 2151’i okul öncesi, 10122’si ilkokul, 8994’ü ortaokul, 8767’si ortaöğretim öğrencisi olmak üzere 30.034 öğrencimizle eğitim-öğretime başlanmıştır.
Ülkemize ve çocuklarımıza duyduğumuz sevgi ve sorumluluğumuzun gereği olarak; Milli Eğitim sistemimizde ifadesini bulan ve Atatürk’ün işaret ettiği hedeflere ulaşmak için yaptığımız çalışmalar ivmeli bir şekilde devam etmektedir. Bu bağlamda; 331.849 adet ücretsiz ders kitabı dağıtılmıştır. 19 okulumuzun 167.000,00 TL bedelle küçük onarımı, 26 okulumuzun ise, 2.059.631,00 TL bedelle büyük onarımı yapılmıştır.
İlimiz genelinde planlanan on adet yeni yatırımdan beş tanesinin ihalesi yapılarak sözleşmeleri imzalanmış, yer teslimleri yapılmış ve inşaat çalışmalarına başlanılmıştır. Yapımına başlanılan yatırımların toplam maliyeti 34.382.840,00 TL’dir. Beş adet yatırımın ise proje ve ihale çalışmaları devam etmektedir. İhale edilecek bu yatırımların toplam proje bedeli 43.000.000,00 TL’dir.
Bahse konu on adet yatırım kapsamında , İlimiz merkezine 24 derslikli İmam Hatip Lisesi binası, 24 derslikli İmam Hatip Ortaokulu binası, 200 yatak kapasiteli İmam Hatip Lisesi öğrenci yurdu, 300 yatak kapasiteli Fen Lisesi öğrenci yurdu, 16 derslikli Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi binası ve 200 yatak kapasiteli öğrenci yurdu ile 2 adet atölye, 12 derslikli Şehit Erdem Öztürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ek binası, Orta İlçemizde 12 derslikli İmam Hatip Lisesi binası ve 100 yatak kapasiteli öğrenci yurdu ve Şabanözü İlçemizde 100 kişilik öğrenci yurdu yapılacaktır. Bu yatırımların haricinde İlimiz merkezine 24 derslikli okul yapılması geçtiğimiz günlerde yatırım programına alınmış olup, arsa ve proje çalışmalarını takiben ihale edilecektir.
Ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yapılan protokol gereğince, İlimiz merkezine 16 derslikli fen lisesi binası, 300 yatak kapasiteli yurt ve spor salonundan oluşan yatırıma başlanılması için zemin etüt ve proje çalışmaları devam etmekte olup, bu yıl temelinin atılması planlanmaktadır.
Muazzez Amaratoğlu tarafından İlimiz merkezine yaptırılan 24 derslikli okulumuzun kaba inşaatı tamamlanmak üzeredir ve 2015-2016 öğretim yılında eğitime açılacaktır. Şabanözü İlçemize Ernamaş A.Ş tarafından yaptırılan ve tefrişatı temin edilen 8 derslikli anaokulu tamamlanarak eğitim- öğretime açılmıştır. Gel-Al Çorap A.Ş tarafından Şabanözü Öğretmenevi’nin büyük onarımı yapılmış ve tefrişatı temin edilmiştir.
Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında müdürlüğümüze 400 kadro tahsisi yapılmış ve protokol imzalanmıştır. Kura yöntemiyle belirlenecek personelin dağıtımı, okullarımızın derslik sayısı ve iş hacmine göre yapılacaktır.
Genel manada tüm hazırlıkların tamamlandığı ilimizdeki çalışmalarımızda yardım ve destekleriyle moral ve motivasyonumuzu artıran Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Belediye Başkanımıza, İl Özel İdaresine, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne, diğer kurum müdürlüklerine, sivil toplum kuruluşlarına,TOBB Başkanı Sayın Rıfat HİSARCIKLIOĞLU başta olmak üzere Yönetim Kurulu ve üyelerine, Sayın Muazzez AMARATOĞLU ve evlatlarına, Ernamaş Anonim Şirketi Yönetim Kurulu’na, GEL-AL ÇORAP A.Ş Yönetim Kurulu’na, şu ana kadar ilimiz eğitimine katkı sağlamış diğer hayırseverlerimize , velilerimize, kendileriyle çalışmaktan gurur duyduğumuz fedakar eğitim çalışanlarına ve tüm Çankırı Halkı’na teşekkürlerimi arz ediyorum”
Çankırı Vali Yardımcısı Şerefnur Oktay da yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilere, ailelerine ve öğretmenlere başarılar diledi.
Öğrenmenin beşikten mezara kadar devam ettiğini dile getiren Oktay, “Çağımız bilgi çağı. Bilgiye ulaşmanın yollarını açacak imkanları ve teknolojiyi çocuklarımıza vermek görevimiz. Onların milli ve manevi değerlerimizle yoğrulmuş, düşünen ve üretken bireyler olmaları için çalışıyoruz” dedi.
Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç de her yıl yeni bir projeyle okulların karşısına çıktıklarını belirtti. Çankırı Belediyesi olarak eğitime önem verdiklerini aktaran Başkan Dinç, en iyi yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu kaydetti.
Törende, halk müziği konseri düzenlendi, halk oyunları gösterisi yapıldı, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okundu.
IMG_5030

Yazarlarımız Hakkında