Çankırı Turizmi ölmüş, ağlayanı yok

İl Genel Meclisi bütçe ayı toplantılarının 11.si dün İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda Osman Canbaz başkanlığında yapıldı.

Açılış ve yoklama ile başlayan toplantıda tek gündem maddesi görüşüldü. 2012 mali yılı gider bütçesinden ekonomik işler ve hizmetler bölümü için toplam 243 bin 12 lira ödenek aktarıldı. Turizm yatırımları ile ilgili çeşitli bilgiler vermek için kürsüye davet edilen İl Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar’ın sunumu meclis toplantısına damgasını vurdu.  Çankırı turizmi hakkında çeşitli bilgiler veren Karatatar, en önemli turizm projelerinin Yıldıztepe olduğunu aktardı. Daha sonra Meclis Başkanı Osman Canbaz, Yıldıztepe’deki kayak pisti sorununu dile getirdi. Yıldıztepe’de 6 yıldır çalışmaların sürdürülmesine rağmen halen bir kayak pisti olmadığını söyleyen Canbaz, “Bu sadece bizde yok. Türkiye’nin birçok ilinde yapılıyor, ama bizde neden sorun çıkıyor? 6 yıldır bu pist voleybol topu gibi iki bakanlık arasında gidip geliyor” dedi.

Osman Canbaz’ın tepkisinden sonra sözlerine devam eden Karatatar, Çankırı Tuz Mağarası’nın Çankırı turizmi için oldukça önemli olduğunu söyledi. Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç ile toplam 9 kişilik bir heyetin Romanya’da turizm araştırmaları yaptığını söyleyen Karatatar, Yapraklı Yaylası, Işık Dağı ve yapılan diğer küçük yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Ardından tekrar devreye giren Canbaz, Tuz Mağarası’nın şu an özel bir işletmeye ait olduğunu belirterek “Burası bizim değil. Buraya yapılacak yatırımlarda dikkatli olmamız gerekiyor. Tüm Türkiye’ye mal edilen merkep bile bize ait değil” dedi.

Söz hakkı isteyen Meclis Üyesi Visali Kara ise, Canbaz’ın sözlerine tepki göstererek, “Bu kadar karamsar olmamak lazım” dedi.

Tek gündem maddesinin kabul edildiği birleşim dilek ve temennilerle son buldu.