Çankırı Tarihinin En Yağışlı Gecesini Geçirdi

 

Meteoroloji verilerine göre Çankırı kent merkezi metrekareye 73.7 kilogram yağmurla tarihinin en yağışlı gecesini geçirdi.

Metoroloji verilerine göre Çankırı kent merkezi metrekareye 73. 7 kilogram yağmurla tarihinin en yağışlı gecesini geçirdi.

Kent merkezinde saat 22. 00 sıralarında başlayan yağış sabah 04. 00’e kadar devam etti. Birçok cadde ve sokak sular altında kaldı. Bazı dükkan sahipleri sahurdan sonra dükkanlarında ki suları kovalarla boşaltmaya çalıştılar. Tıkanan su kanallarını kendi çabaları ile açmaya çalışan vatandaşlara kimi zaman polisler de yardım etti.

Şiddetli yağışlar sonucu özellikle Buğday Pazarı Mahallesi ile Fatih Mahallesi’nin alt kesimlerindeki evlerin ve apartmanların alt katları suyla doldu. Müstakil bir evdeki 7 kişi belediye ekiplerince kurtarıldı. Doğal afetin yaşandığı Çankırı’da Belediye Başkanı İrfan Dinç sabah 04. 00’e kadar çalışmaları takip ederken belediye ekipleri tüm birimleri ile kurtarma çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Yağışlar sonunda Çankırı-Ankara karayolu da kısa bir süre trafiğe kapandı. İş makineleri ile yola biriken çamurlar temizlendikten sonra yol trafiğe açıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı kampus inşaatının bulunduğu yüksek kesimlerden yağış sonucu akan çamurlar ise Kırkevler Mahallesi sakinlerine zor anlar yaşattı. Ankara yolu üzerindeki Salti Tuz Fabrikası’na da yıldırım düştü. Can kaybı ya da yaralanmanın olmadığı olayda fabrikanın elektrik sistemi zarar gördü.

Kısa bir süre dolu halinde Yağan yağışlar sonucu meteoroloji verilerine göre metrekareye73,7 kilogram yağmur düştüğü belirlendi. Yağan aşırı yağmur ve dolu hayvanların da telef olmasına neden oldu. Yağan dolu nedeniyle telef olan kuşların cansız bedenleri cadde ve sokaklara dağıldı.

Edinilen bilgilere göre Çankırı’da daha önce gerçekleşen en şiddetli yağış 29. 08. 1985 tarihinde gerçekleşmiş ve metrekareye düşen yağmur miktarı 58. 9 kilogram olarak ölçülmüştü.

Meteoroloji Çankırı için bugün saat 19. 00’a kadar şiddetli yağış konusunda vatandaşları uyardı. Çankırı Valiliğine ve Belediyeye dilekçe veren vatandaşlar zararlarının karşılanması talebinde bulunurken, Valilikte kriz masası oluşturuldu