Çankırı tansiyon hastası

TR82 bölgesi kırsal yaşlılık analizi sonuçlarına göre Çankırı-Kastamonu ve Sinop illerinde bulunan yaşlılar tansiyon hastası.
Araştırma raporu hakkında bilgi veren Emine Merve Topçuoğlu “Yaşlılık döneminde karşılaşılan sağlık problemleri yaşlıların yaşam kalitesi ve memnuniyetlerini etkilemektedir. TR82 Bölgesi’nde Türkiye geneline paralel bir şekilde yaş ilerledikçe hastalıkların görülme sıklığının arttığı saptanmıştır. Bu Bölge’de en çok karşılaşılan hastalıklar yüksek/düşük tansiyon, kemikle ilgili rahatsızlıklar, romatizma, kalp-damar hastalıkları ve yürüme güçlüğüdür. Sürekli olarak ilaç kullanması gereken yaşlıların oranı ise %87,5’dir. Bu kişilerin %12,5’i ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanamadıkları söylemektedirler. Bunun en büyük sebebi ise ilerleyen yaşın vermiş olduğu unutkanlık ve evde kendilerine yardımcı olacak birinin olmamasıdır.
Yaşlılık döneminde sağlık hizmetlerine anında erişim büyük önem taşımaktadır. TR82 Bölgesi’ndeki köylerin büyük bir kısmında köyde hizmet veren sağlık ocağı bulunmasına rağmen tam zamanlı hizmet veren bir doktorun olmadığı görülmüştür. Bu yüzden yaşlılar köylerindeki sağlık kurumunu yalnızca ilaç yazdırmak amacıyla kullanmakta, diğer sağlık sorunları ve muayeneleri için köylerin merkeze uzaklıklarına göre çoğunlukla il veya ilçedeki hastaneleri tercih etmektedirler. Yaşlılardan ortalama olarak ayda bir kez bir sağlık kuruluşuna gidenlerin oranı %36,5’tir. Bu sıklık sahip olunan hastalık türüne göre değişiklik göstermekle birlikte çoğunlukla hasta olunduğu zaman ve bu hastalığın ciddiyeti arttıkça doktora gidildiği görülmektedir. Her ne kadar sağlık hizmetlerine anında ve ücretsiz ulaşım imkânı bulamasalar da çoğunlukla gittikleri sağlık kuruluşlarından yüksek oranda memnun oldukları görülmektedir” dedi.