Çankırı kan verme konusunda oldukça duyarlı

Kızılay Kan Merkezi tarafından son model cihazlarla donatılan kan alım tırı Çankırı’da bağış yapmak isteyenlere hizmet veriyor.

Sağlık Bakanlığı’nın tek kan tedarikçisi olarak Kızılay’ı belirlemesinin ardından dernek, kan bulmak için vatandaşların ayağına gitmeye başladı. İnsanları kan bağışına özendirmek için hazırlanan Kan Alım tırı sokak sokak gezen Kızılay, 24 saat kan nöbeti tutuyor.

2 ayda bir ilimize gelen Kızılay kan alma tırı vatandaşlardan da yoğun ilgi görüyor.

Belediye yanına park eden kan alma tırı dün ve bu gün Çankırı’da vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek.

Çankırı’ya gelmeden önce Şabanözü’nde hizmet veren kan alma tırı önümüzdeki hafta da Atkaracalar ve Orta’da bulunacak.

Kızılay Çankırı Şube Başkanı Muzaffer Gülburun, şöyle konuştu: ‘’Hastanelerin artık vatandaşa git kanını bul demiyor. Kan ihtiyacı olduğunda hastane Kızılay’dan istiyor ve oradan alıyor. Bu vatandaş için önemli bir kolaylık oldu. Hastaneler artık kan almadığı için bu işi sadece Kızılay yapıyor. O nedenle gezici tırımız 2 ayda bir ilimize gelerek kan değerleri fazla çıktığı için belirli aralıklarla kan vermesi gereken vatandaşlarımızdan kan alıyor. Bunun dışında genel anlamda ilgi de oldukça iyi.”

Geçtiğimiz yıl Çankırılı vatandaşların verdiği kanların Çankırı Hastanelerinde kullanılan kan oranına yaklaşık olarak denk geldiğini söyleyen Gülburun, “Çankırılıların verdiği kan Çankırı’ya yetiyor. Bu önemli bir başarı. Vatandaşlarımıza ilgilerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Kan vermenin faydalarına değinen Gülburun, “Vatandaşlarımızın kan verirken kesinlikle tereddüt yaşamasın. Biz burada önce kan verecek bağışçının kan değerlerine bakıyoruz. Eğer kan değeri düşükse kesinlikle kan alımı yapmıyoruz. Laboratuarlarımızda inceleniyor. Ayrıca vatandaşımızın kanında herhangi bir hastalık tespit edilirse bu konuda da geri dönüş yapıyor ve bağışçımızı bilgilendiriyoruz. Çankırı kan verme konusunda oldukça duyarlı “ ifadelerini kullandı.