Dunlop

Çankırı Kalesi’ne yeni imaj

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Belediyesi başkanı İrfan Dinç, bir basın toplantısı düzenleyerek son dönemde yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgi verdi. Başkan Dinç Kalede yaptığı toplantıda kaleye yeni bir yüz kazandıracaklarını ifade ederek, burada yapılacak çalışmalardan bahsetti.

Kalenin çehresini değiştireceklerini belirten Dinç, yapılacak projenin sorumlu müdürleri ile birlikte bir tanıtım toplantısı yaparak değişikliklerin boyutunu anlattı.

Basın toplantısının başında yeni hükümet ve kabineyi değerlendiren Başkan Dinç, KABİNENİN Çankırı için oldukça hayırlı olduğunu ifade ederek, “bakanlarımızın Çankırı’ya olan ilgisi ortada kendileri Çankırı için elinden geleni yapıyor. Bundan sonrada yapacaklarına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ardından uzun zamandır bahsettikleri kale projesine başladıklarını bildiren Dinç, “Projemizin ihalesi gerçekleştirildi. Müteahhit arkadaşlarımıza teslim edildi. Biz Çankırı Kalesini en mükemmel şekilde yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Çankırı kalesi ve Çankırı halkı buna layık çünkü” dedi.

Projesinin 150 günde tamamlanacağını da kaydeden Dinç, kalenin sit alanı olması nedeniyle istediklerini tam olarak hayata geçiremeyeceklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Kalemiz 1. derece sit alanı olması nedeniyle, projemizin bazı güzel bölümlerinden vazgeçmek zorunda kaldık. Arzu ettiğimiz şeyleri sit alanı olması dolayısıyla tam olarak projemize yansıtamayacağız. Buna rağmen Çankırı kalesi eski görüntüsünden uzak Çankırı’ya gelen herkesin görmek isteyeceği bir yer konumuna gelecek. Sit alanı olması nedeniyle kurulumuz projemiz yapılırken eksi koduna girmemize (kazı yapmamıza) izin vermiyor. Buda projemizin bazı bölümlerinden vazgeçmemize neden oldu.”

Kalede kuruyan ağaçlar nedeniyle bazı vatandaşların belediyeyi suçladığını söyleyen Dinç, bu konuda da değerlendirmelerde bulunarak, “Toprağımızın yapısı gereği ağaçların kökleri belirli bir derinliğin altına indiğinde kuruyor. Bunun yanında ağaçlarımızın kurumasın Küresel ısınma da oldukça etkili oldu. Biz kale projesi içerisinde kuruyan ağaçları kaldırıp, yerlerine yeni boylu ağaçlar dikeceğiz. Bu anlamda yeni bir güzellik daha katmış olacağız” diye konuştu.

Karatekin türbesi gibi anıtsal binalarda değişiklik yapılmayacağını da kaydeden Dinç, kalede yapılacak projede taş işçiliğinin ve ahşap işçiliğinin ön plana çıkartılarak güzellikler oluşturulacağını dile getirerek,  “130 uzun, 300 kısa lambayla kalemiz aydınlatılacak. Kamelyalar ve masalarla ailelerin gelip, rahatça oturabileceği bir alan ortaya konulacak”  ifadelerini kullandı.

Kalede hayata geçirilecek projeyle yüzyıllar sonrasına kalacak bir görüntü oluşturacaklarını da belirten Dinç, “Yüzyıllar sonrasına kalacak bir düzenleme yapacağız. Bakıcılarımız tarafından ağaçlar, yapılan yerlerin bakımı devamlı kontrol altında tutulacak. Kalenin ön tarafına yapılacak seyirlik yerde insanlar oturup şehri izleyebilecek. Buda bir başka güzelliğimiz olacak” dedi.

Belediyenin 20 projesi olduğunu söyleyen Dinç, bu projeleri önümüzdeki 2.5 yıl içerisinde hayata geçirebilmek için çalışacaklarını da söyledi.

Yürüyüş yolları, kamelyaları, ışıklandırmasıyla Çankırı’nın prestij yerlerinden biri haline gelecek kale, artık insanların rahatlıkla çıkıp, gezebileceği bir yer haline gelecek. Kaleden şehri izlemekte ayrı bir keyif haline gelecek.

Uluyazı’da bulunan Çankırı Karatekin Üniversitesi Kampus alanı ile kale arasında bir bağlantı sağlanarak öğrencilerin de şehre inmeden kaleye gelip, burada zaman geçirmeleri sağlanacak.