Çankırı İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı Yapıldı

İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısı dün Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan başkanlığında yapıldı.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Emniyet, jandarma, Sağlık il müdürlüğü, Gençlikspor ve Çankırıspor temsilcileri katıldı.

Çankırıspor’un yapacağı karşılaşmalarda, stat içi ve dışında alınacak tedbirlerin görüşüldüğü toplantıda, 25 kişilik özel güvenliğin görev yapmasına karar verildi.

Toplantıda stat içi ve çevresine kamera yerleştirilmesi konusu da ele alındı. Geçen yıl uygulamaya konulan kararın 3 yıl ertelemeli olduğu emniyet temsilcisi tarafından dile getirilirken, bu kararın 1.yılının dolduğu ifade edildi.  Konu üzerine söz alan Gençlikspor Müdürlüğü temsilcisi, bu sistemi, ödeneğin temin edildiği taktirde 2013 yılında yapacaklarını aktardı.

Açık tribüne seyirci alınmaması konusunda fikir birliğine varılan toplantıda, zorunlu kalındığında tribünün kullanıma açılması kararı verildi.

Toplantıda ayrıca, misafir takım taraftarlarının stada girerken sıkıntı yaşamamaları için giriş merdivenlerinin genişletilmesi ve 1 tane daha tahliye merdivenin yapılması karara bağlandı.

Gündemdeki maddelerin karara bağlanmasının ardından bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, “İnşallah centilmence bir sezona başlar ve bitiririz” dedi. Çankırı’nın ekonomik olarak bazı sıkıntıları olduğunu vurgulayan Atılkan, herkesin kulübe destek olması gerektiğini dile getirdi.

Futbolun bir spor olarak görülmesi gerektiğinin altını çizen Atılkan, bazı insanların stada girince kendilerini kaybettiğini söyledi. Bu konuda vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini belirten Atılkan, bu sorunun aşılabilmesi için toplum önderlerine çok iş düştüğünü ifade etti.

Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, futbolun diğer spor dallarını gölgede bıraktığını söyleyerek, “Çankırı için değil ülkemizin geneli için konuşuyorum. Stada girince kendilerini kaybeden insanlar yüzünden futbol çığırından çıktı. Bu futbolu spor olarak görmemiz lazım. Örnek veriyorum; bir maç oluyor 5 bin tane polis görevli. Bu nedir arkadaş ya, maça mı gidiyoruz, savaşa mı? Bu ülkemiz için çok ciddi bir problem. Maçın olduğu gün ikinci bir etkinlik bile yapılamıyor. O bakımdan ben futbola soğuk bakan bir insanım. Hepimiz vatandaşız ve bunu bir spor olarak görmemiz gerekiyor. Bu işin zevkini almaya bakalım” şeklinde konuştu.