“Çankırı farklı avantajlara sahip”

Garanti Anadolu Sohbetleri’nin 92. durağı Çankırı oldu. Garanti Anadolu Sohbetleri’nin bu yılki 2. durağı Çankırı oldu. Çankırı’nın önündeki fırsatları nasıl değere dönüştürebileceğinin tartışıldığı buluşma, dün Çankırı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Saffet Arolat’ın yönettiği toplantıya Vali Vahdettin Özcan, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın, Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Sosyolog Dr. Özlem Ünsal, ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Toplantıda bir açılış konuşması yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, ‘Garanti Anadolu Sohbetleri’ kapsamında 65 ilde 91 toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Her toplantımızda, gittiğimiz bölgenin imkânlarını konuştuk, sorunlara çözüm önerileri geliştirmeye çalıştık” dedi.

“Çankırı farklı avantajlara sahip” diyen Karadere, “Ankara’ya yakın konumuyla, başkentin art bölgesi olarak, sanayileşme sürecinde müthiş bir ivme kazanması öngörülüyor.

2013 Yılı Yatırım Programı’na alman Yakınkent OSB’nin kurulması konusu, yatırımcıların büyük ilgisini topluyor. Bu organize bölgenin, Ankara – Çankırı bütünleşmesinde “köprü” görevini üstlenmesi bekleniyor.

Diğer yandan, Çankırı’da Makine Kimya Endüstrisi ve TCDD fabrikalarının varlığı, şehre, savunma sanayisi alanında güçlü bir koz veriyor. Karabük, Ankara ve Eskişehir’de kurulan Raylı Sistem Kümelenmeleri’yle bütünleşmesini sağlıyor.

Tüm bu veriler değerlendirildiğinde, Çankırı’nın sanayi potansiyelini harekete geçirecek, ekonomisini ateşleyecek adımlar atmak adına sizlerin de heyecan duyduğuna eminim” dedi

Yatırımcıların Yakınkent OSB’ye büyük ilgi gösterdiğini aktaran Karadere, “Bu organize sanayi bölgesi, Ankara-Çankırı bütünleşmesinde bir köprü görevi üstleniyor. Çankırı köprü görevi üstlenecek bu OSB ile, sanayi odaklı potansiyelini harekete geçirerek ciddi kazanımlar elde edebilir” diye konuştu.

“Uzun yıllardır, Türkiye’nin yoğun göç veren illeri arasında başı çeken Çankırı’nın, son senelerdeki üniversite ve fabrika yatırımlarıyla makus talihini kırdığım sizler de gözlemliyorsunuz. İlginçtir ki, oransal olarak bakıldığında 2013’ün en fazla göç alan şehri Çankırı olmuş” diyen Karadere, “Bunda, 2007 yılında kurulan Karatekin Üniversitesi ‘nin ve akademik kadronun %99 gibi büyük bir oranda Ankara’da değil Çankırı’da yaşamayı tercih etmesinin payı büyüktür diye düşünüyorum. Diğer yandan, metropol bölge Ankara’nın “art alam” olan Çankırı’yla bütünleşme süreci de diğer bir önemli etmen.

Çankırı’nın avantajlı teşvik kapsamında bulunması, yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz Eylül ayında, Japon Sumitomo firmasının, Petlas ortaklığıyla kentte 516 milyon dolarlık dev bir lastik fabrikasının temelini atması, bunun en büyük kanıtlarından…

Tüm bu etmenlerin Çankırı’ya bir “iş kültürü”, yeni bir sosyal ve kültürel hayat getirmesi kaçınılmaz. Belediye Başkam İrfan Dinç’in de söylediği gibi, Çankırı gömlek değiştiriyor, yeni bir kimliğe bürünüyor” dedi

Karadere’nin ardından bir konuşma yapan Vali Vahdettin Özcan ise, ilimizde yapılan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Yapılan yatırımların Çankırı’da tersine göçü başlattığını söyleyen Özcan, ilimizin ihracat rakamlarında da artışlar yaşandığına değindi.

Özcan’ın konuşmasından sonra söz alan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın, Çankırı’nın Ankara sanayisine destek olarak, bu gelişmiş endüstriden hak ettiği payı nasıl alabileceğini anlattı. OSTİM’de 5 bin işletmede 50 bin kişinin çalıştığını ifade eden Aydın, “Burada hemen hemen her şeyi üretiyoruz ve bir çok ülkeye de ihracat yapıyoruz. OSTİM’de ‘üretmiyoruz’ diyebileceğimiz şey çok azdır” dedi.

Çankırı’nın sanayileşme yolunda destek vermeye hazır olduklarını belirten Aydın, “Bizde olan ne varsa size aittir. Ankara-Çankırı, Çankırı-Ankara bizim için fark etmiyor. Sizinle elimizdeki imkanları hiçbir şey talep etmeksizin paylaşabiliriz. Bu konuda her zaman emrinizdeyiz” şeklinde konuştu.

Toplantıda daha sonra konuşan Sosyolog Dr. Özlem Ünsal, gelişen sanayiyle birlikte sosyokültürel değişimler yaşayan Çankırı’yı, yeni bir kent hayatına hazırlamanın, farklı kültürleri mutlu kılmanın ipuçlarını paylaştı.

Ünsal’ın ardından kürsüye gelen Kalkınma Bakanlığı Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Nahit Bingöl, Çankırı’nın bölgesel gelişme politikalarının neler olması gerektiğini dinleyenlere aktardı. Çankırı’nın sosyoekonomik gelişmede 81 il içerisinde 54.sırada bulunduğunu dile getiren Bingöl, İlimizin yer aldığı TR82 bölgesinin ise, 26 kalkınma bölgesi arasında 19.sırada olduğunu söyledi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf Savaş Akat ise, makroekonomik veriler ışığında Çankırı’nın bugününü ve yarınını inceledi. Çankırı’nın sanayicilikte geç kalmışlığının bir takım avantajlar sağladığını paylaşan Akat, “Bundan 30 yıl önce sanayileşen iller, plansız hamleler yaptı ve kentleşme gibi konularda kabus yaşadılar. Çankırı şimdi bunların hepsini gördü. Onun için planlı bir sanayileşme ile diğer illerin yaşadığı kabusu yaşamaz” ifadelerini kullandı.

Toplantıda son olarak bir konuşma yapan Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Ankara ile bütünleşmek ve oranın olanaklarından faydalanmak istediklerini söyledi. İşverenlerin işçi bulmakta bazı sıkıntılar yaşadığına değinen Çelikten, Ankara Çubuk’tan ilimize işçi geldiğini aktardı.

Çelikten’in konuşmasının ardından toplantı soru cevap bölümüyle sona erdi.

garanti1 (4)