Dunlop

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç İtfaiye Müdürlüğünü ziyaret etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç İtfaiye Teşkilatının 297. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle İtfaiye Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

İtfaiye Müdürü Ahmet Semerci ve beraberindeki İtfaiye personeli tarafından karşılanan Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Belediye Başkan Yardımcıları, İtfaiyecilerin İtfaiye Haftalarını kutladı.

İtfaiye Müdürü Ahmet Semerci İtfaiye Müdürlüğünün 2011 yılının başından bu güne kadar gerçekleştirilen faaliyetler, bünyesinde bulunan personel, araç ve gereçler hakkında bilgi verdi.  En geç 3,5 dakikada şişen,15 myükseklikten atlayanları koruyan atlama çadırı 2,5 dakikada şişirilerek test edildi. Kış aylarında donmalara karşı dizayn edilmiş İtfaiye garajı gezildi.

İtfaiye binasında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı İrfan Dinç itfaiye teşkilatının kuruluşundan bahsederek, “İtfaiye teşkilatımız sadece yangınlara değil, trafik kazalarında, insanların zor ve sıkıntılı anlarında yanlarında olan, yardımlarına koşan bir kurtarıcı mahiyetinde görev yapmaktadırlar. Fedakarlık içerisinde görevlerini yerine getiren, olaylara müdahale de canları kimi zaman hiçe sayarak görev yapan arkadaşlarımızı kutluyorum. Vefat eden itfaiye personelimize Allah’tan rahmet, emekli olan itfaiyecilerimize de uzun ömürler diliyorum.” dedi.

Çankırı İtfaiye Müdürlüğü’nün eksiklerinden de bahseden Başkan Dinç “1 adet ford pikap ve acil kurtarma setinin olması ile müdürlüğümüz daha da güçlenecektir. İstanbul İtfaiye Müdürlüğü ile de her zaman temas halinde bulunacağız.” dedi.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketinde İtfaiye Müdürlüğü’nün görevini layıkıyla yerine getirdiğini vurgulayan Başkan Dinç “Hizmet bekleyenlere hizmet edenlere, rahat hizmet imkanları sağlanmalıdır. Hepimiz insanız. Biz göreve geldiğimizden beri insan odaklı hizmet yapıyoruz. Allah itfaiyemize fazla iş düşürmesin” dedi.

Çankırı Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personelinin her an göreve hazır olduğunu belirten Belediye Başkanı İrfan Dinç “Personelimizin istirahatlerinde rahat edebilmeleri için ortopedik yataklar aldık. 2006 yılında çitf kabinli Ford Transit Kılavuz araç, 2007 yılında İVECO 100 E15 4×2 markalı  dar sokaklardaki yangınlara müdahale için özel tasarımlı yangın söndürme aracı, duman tahliye aspiratörü, trafik kazalarında kullanılmak üzere teleskopik kurtarma silindiri, 300 bar basınçlı 60 dakika süreli iki adet hava tüplü maske, çok amaçlı kurtarma seti, 4,5×6 metre ebatında fanlı atlama yatağı, 5 KVK gücünde jeneratör alınarak hizmete sokulmuştur. 2008 yılı içerisinde iki adet itfaiye aracının geniş kapsamlı revizyonu yapılarak daha verimli hale getirilmiştir. Sel ve su baskınlarında kullanılmak üzere 10 adet motopomp, motorlu beton-demir kesme testeresi, alev almak PU itfaiyeci yağmurluğu ve ithal itfaiyeci miğferi, sosyal tesisler için gerekli tefrişat malzemeleri alınarak itfaiye garajının soğuklara karşı yalıtımı ve kalorifer sistemi yapılmış ve hizmete sunulmuştur. Personelimizin görevden geldikten sonra duş için her an faydalanabileceği 24 saat sıcak su hizmeti de verilmeye başlanmıştır. İtfaiye Müdürlüğümüz inşallah ihtiyaç olmaz ama ihtiyaç olduğunda da her an göreve hazır bir şekilde beklemektedir” diye konuştu.

Sorulan sorular üzerine cevap veren İtfaiye Müdürü Semerci, “En büyük sıkıntıyı bina önlerine park yapılan araçlarda yaşıyoruz. Vatandaşların duyarlı olup dar caddelere araç park etmemelerini temenni ediyoruz.” dedi.

İtfaiye Haftası nedeniyle amaçlarının Çankırı halkını yangın konusunda en iyi şekilde bilinçlendirebilmek olduğunu ifade eden İtfaiye Müdürü Ahmet Semerci, “Bu haftayı dolu dolu geçiriyoruz. El ilanları bastırdık, Apartman yönetimleri uyarıldı-afişler asıldı, Radyolardan reklamlarımız devam ediyor. Haftamızı bilgilendirme, bilinçlendirme ile geçiriyoruz” dedi.

2011 yılında İtfaiye Müdürlüğü faaliyetlerinden de bahseden Semerci “44 ev, 6 baca, 17 araç, 105 anız ve orman, 32 trafik, 33 atıl malzeme ve çöp konteynırları yangını olmak üzere 2011 yılı içinde 239 yangına müdahale ettiklerini belirtti.

Afişlerde ve el ilanlarında yer alan bilgilendirmeler şöyle:

Yangın Halinde Ne Yapmalıyız

1-      Telaşlanmayınız.

2-      Hemen itfaiyeye (110) haber veriniz.

3-      Yangın yerinin adresini ve telefonunu doğru olarak bildiriniz.

4-      Yangını yakın çevrenizde bulunanlara duyurunuz.

5-      İtfaiyeye haber verdikten sonra kendinizi tehlikeye atmadan yangını söndürmeye çalışınız.

6-       İtfaiyenin müdahalesi esnasında yangın sahasına girmeyiniz.

Evlerde:

  • Elektrikli ev aletlerinin fişlerini prizde takılı bırakmayınız.
  •  Tüpgazla ve Doğalgazla çalışan ev aletlerini sızıntılara karşı sık sık kontrol ediniz.
  • Çocukların kibrit ve benzeri yanıcı maddelerle oynamasına engel olunuz.
  • Boş ve Yedek tüpleri ayrı yerlerde muhafaza ediniz.
  • Katalitik sobaları kapı çıkışlarına koymayınız, küçük odalarda uzun süre yakmayınız.
  • Bacalarınızı en az yılda bir defa temizletiniz.

İşyerlerinde:

*Yanıcı, yakıcı ve kolay tutuşur özelliği taşıyan malzemeleri ayrı ayrı kargir bölümlerde saklayınız.

* Elektrik tesisatının sık sık ehliyetli elektrikçi tarafından gözden geçirilmeli eskiyen ve deforme olan kabloların, antikron kasalarla değiştirilmesi.

* Söndürme, kurtarma, koruma ve ilkyardım ekipleri oluşturarak eğitimlerinin yaptırılması.