Çankırı Ayıbı

Pistlerden ömür boyu men cezası alan Avrupa şampiyonu ve dünya ikincisi milli atlet Süreyya Ayhan Kop‘a bir darbede Çankırılı hemşerilerinden geldi.
Ayhan’ın Avrupa şampiyonu olmasının ardından Çankırı Belediyesi tarafından Kastamonu yolu üzerine yaptırılan heykel şimdilerde ucube görüntülerini aratmıyor. Yerel basında sık sık gündeme getirilen konu, yetkililer tarafından göz ardı edilmeye devam ediyor.
Dünya figürü üzerine heykeli inşa edilen Ayhan’ın elinde tuttuğu Türk bayrağı çatlarken, bayrağın üzerindeki yıldızın iki kenarının silindiğigörülüyor.  Şehirlerarası yolun tam ortasında yer alan yıpranmış Türk bayrağı heykeline yolu kullanan sürücüler tarafından da tepki yağıyor. Heykel, Çankırı’nın ortasında eski bir kalıntı gibi bakımsız halde dururken,  heykelin altındaki dünya figürü, yıkılmış duvarlarıyla göze çarpıyor.
Avrupa Şampiyonluğundan sonra geçen yıllar Süreyya Ayhan’ı sadece pistlerde değil, memleketinde de yıkmışa benziyor. Merak edilen diğer konu ise, ulusal ve yerel basın sütunlarında sık sık gündeme getirilen içler acısı duruma neden sessiz kalındığı.