Dunlop

Çankırı’nın Kangrenleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Resmi kurumlara çeki düzen verilmesi, kurum yetkililerinin kendilerini sorgulaması zamanı çoktan geçti. Yeni vali atandı, umutla beklenti içine girildi. Ya kurumlar kurum gibi olacak, ya da eski tas eski hamam devam edecek. Zamana bırakalım ve bekleyelim. Malum düzeltmek isteyene düzeltme olanağı vermezler vurgulamak isterim. Gelelim konumuza. Son birkaç yıldır kırsal kesimdeki ulaşım üzerine yazılarım oldu. Hizmetin yokluğundan, eksikliğinden bahsettim.  Önce BİMER’in cevabını okuyalım sonrada olayı anlatalım. Orta Kaymakamlığı Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanlığının yazısı, 03.02.2011 tarih ve 492/98 sayılı Orta Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürlüğünün yazısı. 14.12.2010 tarihinde yolun hizmete açıldığı ancak eksiklerinin olduğu belirtilmektedir. Konuyu birkaç defa gündeme getirdim sonuç sıfır. Yedi kilometrelik Orta-Kırsakal-Kurşunlu bağlantı yolu parke döşenmesi nedeniyle iki yılı aşkın bir süredir bitecek. Devletin güvenirliğine gölge düşüren bu yol yapımı maalesef hala devam ediyor. Kış koşullarının ağırlığı nedeniyle asfaltın sıkça bozulmasını önlemek için giden vali buranın parke olması üzerinde karar kılmış !. Bir belde belediye başkanına (?) örtülü olarak yolun yapımı ihale edilmiş. O’da taşeronlara devretmiş. Havadan para kazanılacak ya. Geçen Ramazan bayramında işçiler ücretlerini alamadıkları için şikayette bulunmuşlar, sözleşme birkaç defa uzatılmış, cezaya girmiş vs. Ramazan Bayramında yol yarımda olsa trafiğe açılmış. Kurban bayramında tekrar kapanmış. İnşaat devam ediyor. Dikkatinizi çekerim7 km. yol 2 yılda bitmiyor. Her ne hikmetse top hep saha dışına atıldığından maçın uzatması da bitmiyor.Uzat babam uzat.

Yol güvenliğinin hiç olmadığı kırsal kesimde tabelalar üzerine Karatekin Gazetesinde birkaç yazım çıktı. Bunun üzerine tabela yenilemesi yapıldı, nerde mi? Anlatayım. Ankara-Çankırı-Kastamonu yolu boyunca sarı zemin –siyah yazılı levhalar oldukça şıkta oldu. Birde Şabanözü-Orta arasında, birkaç bağlantı yolunda işlem tamam. Gelelim madalyonun diğer yüzüne. Aşağıyanlar’dan geçenler görmüştür, gidişte solda köyü işaret eden levha yenidir, hemen üzerindeki Gölez köyünün levhası bile yoktur. Köylüler kendi levhalarını kendileri yazmış. Özetle ana arterlerde göstermelik levha yenilemesi yapılırken, diğer yerler dikkate bile alınmamıştır. Derler ya kel başa şimşir tarak. Bozuk, geçilmez, köstebek yuvası yolları anlatmama bilmem gerek var mı? Anlatsan da kimin umurunda. Örnekler o kadar çok ki. Ya duyarsız vatandaşlara ne demeli, Hakkını aramazsan, aramayı bilmezsen hizmet alamazsın. Şikayet hakkında olmaz.

Diğer kurumlar farklı mı? Al birini vur ötekine. Kurumun birinden talebim oldu. Sorumluluklarında olan gayrimenkullerin yapım tarihini istedim. Aldığım cevap ne biliyor musunuz? Sizde varsa bize verin oldu. Hangi kuruma el atsanız dökülüyor. Birde dayılanma var. Herhangi bir kurum yetkilisi ile karşılaşsanız hemen yüksek tondan saldırıya geçiyor. Size cek cak anlatıyor. Bunları anlatırken de dövmediği kalıyor. Ne hikmetse siyasi güçle oraya geldiğini, hizmet değil iktidara hizmetin esas olduğunu başkalarının bilmediğini sanıyor. Gafil.Kendini akıllı başkalarını aptal bilenlerin, en büyük aptallar olduğunu söylemeye herek var mı?

Çankırı’da laf çok, proje yok. Bununda en güzel örneği ve göstergesi OKAP projelerindeki sıralamada Çankırı’nın yeri. Vali beye kolay gelsin. Malzeme bu.