Dunlop

Çankırı’nın ekonomiye bakışı zayıf

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara Üniversitesi İn­gilizce İktisat Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İbrahim Öztürk, ticari işletmelerde ortaklık yapacak kişiler arasında bütün açıkların ka­patıldığı resmi bir anlaşma yapıl­ması gerektiğini belirtti.

Öztürk, “Ortaklık yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken unsur anlaşmalardır. Bu anlaşma­lar iyi okunmalı ve bütün ortaklar için açıklar kapatılmalıdır. Eğer bu anlaşmalar yapılmadan bir or­taklık olursa kişiler babalarına bile güvenmesin.”dedi. Konferansta salondaki koltukların çoğunun boş olduğu ve katılımcıların çoğunun öğrenci oldığu gözlerden kaçma­dı.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Şirketlerde Kurumsal­laşma ve Profesyonelleşme” konu­lu konferansa konuşmacı olarak ünlü ekonomici ve Zaman Gaze­tesi yazarı Prof.Dr. İbrahim Öztürk katıldı.

Konferansta açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji İl Müdü­rü Şaban Küçükgümrah, programı ahilik kapsamında hazırladıklarını kaydetti.

Küçükgümrah, konferansa konuşmacı olarak katılan Prof.Dr. İbrahim Öztürk, hakkında çeşitli bil­giler verdi. Son olarak Prof.Dr. İbra­him Öztürk’ün özgeçmişini okuyan Küçükgümrah, sahneyi ekonomici Prof.Dr. İbrahim Öztürk’e bıraktı.

Dünya ekonomisi ve Türki­ye ekonomisi hakkında çeşitli bilgiler vererek sözlerine başlayan Öztürk, taklitçilikten kaçınılması gerektiğini kaydetti. Öztürk, kurumsallaşma ve profesyonelleşmenin önemine vurgu yaparak, “Şirketler artık es­kisi gibi şirket içinden değil, şirket dışından yönetilir. Sabah erkenden dükkânımı açayım akşam şartelleri kapatayım gideyim anlayışı eskide kaldı. Artık iş yeri sahibi yeni pazar arayışına girecek, dünya mallarını tanımaya çalışacak. Artık şirketler içerden değil, dışarıda yönetiliyor” dedi. Krizler hakkında da bilgiler veren Öztürk, Türkiye’nin son yıl­larda ekonomi alanında puan artışı yaşadığını bildirdi.

Programın sonunda Prof.Dr. İbrahim Öztürk’e Ticaret ve Sa­nayi Odası Yönetim Kurulu Baş­kanı Hayrettin Çelikten tarafından “Ahi Mahi bebek” hediye edildi. Ay­rıca Ticaret ve Sanayi Odası Mec­lis Başkanı Cafer Özkan, İbrahim Öztürk’e üzerinde ismi yazılı olan tuz lamba hediye etti.