Çankırı’da Gaziler Günü Törenle Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü Anma Programı Çankırı’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Tüm yurtta olduğu gibi Çankırı’da da Gaziler Günü kutlandı. Kutlama programı çerçevesinde anıt alanında bir tören gerçekleştirildi. Anıt alanına çelenklerin konulması ve akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Ticaret Lisesi öğrencisi Ayşenur Yayılkan günün önemi nedeniyle bir şiir okudu. Okunan şiirin ardından bir konuşma yapan P. Üst. Mustafa Tarık Yüksel Gazilik kavramının önemine değindi.

Muharip Gaziler Derneği Kore gazisi Mustafa Kurt tarından okunan şiirin ardından dernek üyesi Ahmet Çelik bir konuşma yaptı.

Çelik konuşmasında birlik beraberliğe bugünlerde daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirterek,“Gaziler Günü bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür” dedi.

“Şehit ve gaziler toprağı vatan, insanı ulus yapan değerdir” diyen Çelik, “Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne kadar sürekli iç ve dış tehditlere maruz kalmıştır. Vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, canlarını veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir”  ifadelerini kullandı.

Törene, Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Özkan Ulutaş, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Togay, Ak Parti Çankırı Milletvekili İdris Şahin ve vatandaşlar katıldı.