Çankırı’da bir ilk

Çankırı’da geçtiğiz günlerde hizmete başlayan Murat İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.

Çankırı Revoli Cafe’de yapılan toplantıya Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Çankırı İŞKUR Müdürü Muzaffer Çamırcı, Çankırı Bilim, Sanayi ve Ticaret Müdürü Şaban Küçükgümrah, DSİ 52. Şube Müdürü Ahmet Ersin Gökçe ile sanayici ve işadamları katıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan İş Güvenliği Uzmanı Murat Danacı, iş güvenliğinin toplumun her kesimini ilgilendiren önemli bir sorun olduğunu belirterek, “Türkiye’de günde 172 kişi iş kazası yapıyor. Bu kazalarda ortalama 3 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de sakat kalıyor. Türkiye’de işçi ölümleri her geçen gün artarak devam ediyor. Avrupa’daki ölümlü iş kazaları sıralamasında Türkiye ilk sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı.

İş kazalarını en aza indirebilmek için çalışmalara başladıklarını ifade eden Danacı, iş güvenliği eğitimlerini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Çankırı’da yaşanan iş kazalarına da değinen Danacı, son 10 aylık sürede Çankırı’da 256 iş kazasında 5 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Kurdukları işyerinin Çankırı’da bir ilk olduğunu ifade eden Danacı, bilinçli bireyler yetiştirebilmek için faaliyetlere başladıklarını kaydetti.

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan ise Çankırı’nın sanayileşme yolunda büyük adımlar attığını belirterek, “Bu konu toplumun her kesimini ilgilendiren önemli bir konu. Bu anlamda hizmete sunduğunuz işyerinizde başarı ve bol kazanç diliyorum” diye konuştu.

Toplantının ardından Vali Özcan ve beraberindeki heyet Murat İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi’ni gezdi.