Çankırı’da 58 vakıf yeri var

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem bir dizi incelemelerde bulunmak üzere dün ilimize geldi. İlk olarak Eldivan Seydi Köyü’nde bulunan Hacı Murad-ı Veli Türbesini ziyaret eden Ertem daha sonra Çankırı Valiliğine geçti.

Makamda Vali Vahdettin Özcan tarafından Genel Müdür Ertem’e kısa bir brifing verildi. Çankırı’da sanayi alanında büyük yatırımlar gerçekleştiğini belirterek Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Türkiye çapında büyük çalışmalara imza attığını ve Türkiye’nin diğer yerlerinde yapılan çalışmaları Çankırı’da da görmek istediklerini aktardı.

Çankırı’da kültürel çalışmalara da hız verdiklerini aktaran Vali Özcan, Özel İdare kaynakları ile bir tarihi yapının restore edildiğini ve buranın Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneğine tahsis edildiğini belirtti. Çankırı’daki vakıf eserlerine de değinen Vali Özcan özellikle İmaret Cami ve külliyesine değindi ve şahıs mülkiyetinde olan yerin kayyuma devredildiğini belirtti.

Gerçekleştirilen ziyarete katılan milletvekili İdris Şahin’de vakıfların Çankırı’da güzel çalışmalar yaptığını belirtti.

Vakıflar Bölge Müdürü Aslan Yıldız ise Çankırı’da 58 vakıf eserinin bulunduğunu ve 98 kiracılarının olduğunu dile getirdi.