Dunlop

Çalışan annelere 24 saat yetmiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Kamu-Sen Anneler Günü dolayısıyla çalışan kadınlar arasında yaptığı ankette, kamuda çalışan kadınların en büyük sorununun çocuğuna zaman ayıramamak olduğu ortaya çıktı.

Türkiye Kamu-Sen, Anneler Günü öncesinde, kamuda çalışan annelerin gündelik yaşamını araştırdı ve çalışan kadınlar üzerinde yapılan anketle iş ve anneliğin birlikte yürütülmesinde yaşanan sorunları ortaya koydu.

Ankette birebir görüşme yöntemi kullanıldı ve deneklerin soruları diledikleri şekilde cevaplamaları istendi.

Buna göre çalışan annelerin çocukları ile en büyük sorunu, sabah işe giderken ve akşam uyku saati geldiğinde yaşadıkları ortaya çıktı. Çalışan annelerin %32,3’ü sabah çocuklarından ayrılırken sorunlar yaşıyor. Çocukların uyku saati geldiğinde de çocuklarının kendilerinden ayrılarak uyumayı reddettiğini belirten annelerin oranı ise %30,7.

Ankete göre çalışan kadınların en büyük sorunu ise kendilerine ve çocuklarına yeterince zaman ayıramadıklarını düşünmeleri. Çalışan kadınların %85,1’inin kendilerine yeterince zaman ayıramadığını belirttiği ankette, “çocuklarıma yeterli zaman ayıramıyorum” diyen annelerin oranı %63,2.

Ayrıca, çalışan kadınların çoğunlukla ailelerinin yakınında yaşamayı tercih ettiği ortaya çıktı. Buna göre çalışan annelerin %53,9’u ailesinin yakınında bir evde oturuyor.

Yapılan ankette annelerin, çocuksuz kadınlara oranla daha fazla güvenceye ihtiyaç duyduğu sonucuna ulaşıldı. “Güvenceli bir çalışma yaşamı istiyorum” diyen kadınların oranı %65,2 iken, bu oran çalışan annelerde %75,3’e kadar çıkıyor. “En büyük korkum çocuklarıma iyi bir gelecek sağlayamamak” diyen annelerin oranının %17,8 olarak ölçüldüğü ankette; kamu işyerlerinde baskı gördüğünü belirten kadınların oranı da %62,8 olarak belirlendi.

 

Türkiye Kamu-Sen Çankırı Kadın Komisyon Başkanı Alime İlgün: “En ağır işçilik anneliktir. Çalışan annelerin yaşadığı sıkıntılar, toplumsal boyutta ele alınmalıdır”

İlgün; anneliğin kutsal bir meslek olduğunun altını çizdi ve “annelik, işlerin ağırı ve en zorudur. Böylesine ağır iş yükü ve sorumluluk gerektiren bir işin yanında bir de evinin geçimine katkıda bulunmak için çalışmak zorunda kalan annelerin üzerindeki yükü hafifletmek, erkekler kadar; hükümetlerin de görevidir. Ailenin yapısında ve çocuk eğitiminde yaşanan aksaklıklar ileride toplumsal boyutta sorunlara yol açmaktadır. Bir çocuğun, ilk öğretmeni annesidir. Bu nedenle devletin annelere sahip çıkması, özellikle çalışan annelere yönelik tedbirler alması ve annelerin yaşadığı sorunların, geniş çaplı olarak ele alınması gerekmektedir. Bizler, anneliğin en ağır işçilik ve en kutsal meslek olduğuna inanıyoruz. Bu vesile ile tüm annelerin anneler gününü kutluyoruz.” dedi.