Dunlop
featured

Çakmakçı, “Pandemi döneminde hiçbir vatandaşımızı mağdur etmedik”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu yıl on altıncısı kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası bilgilendirme toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelen Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hicran Çakmakçı, toplumun tül kesimlerine ulaşmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Bu yıl 16. Kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle Çankırı SGK Müdürü Hicra Çakmakçı, basın mensupları ile bir araya geldi. Kurum binasında gerçekleştirilen basın toplantısında Çakmakçı, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 “Güçlü bir Sosyal Güvenlik Kurumu güçlü bir Türkiye demektir” diyen Çakmakçı, özellikle pandemi döneminde hiçbir vatandaşı mağdur etmediklerini dile getirdi.

2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,5’e ulaştığını da aktaran Çakmakçı, “2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2022 yılı için 150,12 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar” dedi.

Kayık dışı istihdam konusuna da değinen Çakmakçı, toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istediklerini, kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açtığından İl Müdürlüğünde görevli personelin de  gayretiyle hep birlikte çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla işbirliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüldüğü söyledi.

50’lerde olan kayıt dışı istihdam oranının bugün yüzde 30’lara kadar düştüğünü belirten Çakmakçı, 7/24 vatandaşların yanında olduklarını vurguladı.