Burası küçük Paris

 

 

Yapraklı’nın en dağlık yerleşim alanlarından birisi olan Yukarıöz Beldesi’ni Belediye Başkanı Ömer Karaca ‘küçük Paris’ olarak değerlendiriyor, çünkü 6 bin nüfusluk beldenin 4 bin 500’ü Paris’te ikamet ediyor.

Yukarıöz Belde Belediyesi Başkanı Ömer Karaca, Yukarıöz nüfusunun neredeyse tamamının yurt dışında olduğunu söyledi.  Karaca, ‘Köyümüzün nüfusu yaklaşık 6 bin civarında. 6 bin kişinin bin 530’si köyde, 40 hanesi Çankırı’da, 30’a yakını Ankara’da, geriye kalanların tamamı da Fransa’da. 50 kadar hemşerimiz de Almanya’da ikamet ediyor’ dedi.

 

Kış aylarında köyün tamamıyla boş olduğunu belirten Karaca, ‘Buranın yazı ayrı, kışı ayrı güzel. Ata topraklarımız olduğu için buralardan ayrılamıyoruz. Burası tam anlamıyla şehirleşmiş, bu yüzden 5 kata kadar izin verdik. Görüldüğü gibi zaten eski yapı yok, herkes 4’er, 5’er katlı binalar yapmaya başladılar. Köy kış aylarında neredeyse boşalma noktasına geliyor, ama yazları cıvıl cıvıl. Yazın başlarında 2 bin 500’ü bulan nüfus, 6. ayda 4 binin üzerine çıkıyor’ ifadelerini kullandı.

Yukarıözlülerin milliyetçi bir yapısı olduklarını ifade eden Karaca, ‘Bizim insanımız aşırı tutkundur. Allah’a şükürler olsun ki, ekonomik bir sıkıntımız yok. 2 tane cami yaptık, devletten çok yurtdışındaki hemşerilerimizden destek gördük. 200’e yakın müteahhidimiz var ve orada bizim yöre insanlarına iş imkânı sağlıyorlar. Ayrıca bizim insanımız kesinlikle oradan alışveriş yapmaz, yazları buraya gelip bavullarını doldururlar. Bu anlamda Çankırı ekonomisine de önemli derecede katlı sağlanıyor’ dedi.

Kendisinin de 30 yıl Fransa’da bulunduğunu söyleyen Karaca, ‘Ben Fransa’da 30 yıl yaşadım ve 2005 yılında köyüme yeniden döndüm. 2009 yılında da belediye başkanı seçildim, ama açıkçası siyasete pek alışamadım’ dedi.

Köyü daha güzel hale getirmek için çeşitli çabalar harcadığını belirten Başkan Karaca, ‘Burası köy olmaktan çıktı. Sokaklarımızın tamamını parke yaptık, dediğim gibi burası küçük Paris’ ifadelerine yer verdi.