“Burada herkese iş var”

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Muzaffer Çamırcı, 2012 yılında Çankırı İŞKUR Müdürlüğü tarafından 2 bin 323 kişinin özel sektörde, bin 446 kişinin de kamu sektöründe işe yerleştirildiğini açıkladı.

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu’nda bir basın toplantısı düzenleyen İl Müdürü Muzaffer Çamırcı, kurumun 2012 yılı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Çankırı’nın işsiz kayıtlarında geçen yıla oranla % 11’lik bir artışın bulunduğunu belirten Çamırcı, “2012 yılsonu itibariyle bizde kayıtlı 6 bin 329 işsiz bulunmaktadır. Kayıtlı işsizlerimizin 3 bin 416’sı erkek, 2 bin 913’ü bayandır. İşsizlerimizin çoğunluğu ilkokul mezunu olarak görünmektedir. İşsiz kaydında yaşanan artışın nedeni Toplum Yararına Çalışma Programları’na (TYÇP) yapılan yoğun taleplerden kaynaklanmaktadır.” diye konuştu.

İŞKUR’un kamu taleplerine ve özel sektör taleplerine yanıt veren bir kurum olduğunu dile getiren Çamırcı, “Biz hem iş arayana, hem de işverene yönelik faaliyetler yürütüyoruz. İş arayana destek veriyor ve meslek edindirme kursları düzenliyoruz. Ayrıca işsizlik ödeneğimiz de var. 9 meslek danışmanıyla bu faaliyetleri sürdürüyoruz. Şu anda tüm kayıtlı işsizlerin aile hekimi gibi bir danışmanı var. Ayrıca mesleğinden memnun olmayanlar için de çeşitli çalışmalarımız var. Ben kayıtlı tüm işsizlerimizin daha iyi iş aradığını düşünüyorum. Bizim tüm gayretimiz işsizliği bitirmeye yöneliktir. İşverenlere de istihdam için gerekli ortamı hazırlama gayreti içerisindeyiz” dedi.

Kayıtlı işsizlerin birçoğunun vasıfsız işçi olduğunu ifade eden Çamırcı, meslek edindirme kursları sayesinde işsizlerin iş sahibi olmalarına yönelik çalışmaların devam ettiğini aktardı.

2012 yılında işsizlik ödeneği için 1 milyon 153 bin lira ödeneğin ayrıldığını açıklayan Çamırcı, bin 142 kişinin işsizlik maaşı için başvurduğunu ve 862 kişinin ödenekten yararlandığını kaydetti.

İŞKUR’un işletmelerde yaptığı denetimlerde 22 işletmeye cezai işlem uyguladığını ifade eden Çamırcı, meydana gelen 241 iş kazasında 4 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Toplantıda Çamırcı’ya, Şube Müdürü Rahmi Canbaz ile İŞKUR personeli İhsan Murat Dönmez eşlik etti.