Bu Kastamonululara Hakarettir

MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, geçtiğimiz günlerde AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’in Kastamonu’da katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Filiz’in açıklamalarını Kastamonu halkına yapılan bir hakaret olarak değerlendiren Çınar, “Kastamonu, birçok güzel diyebileceğim şehirlerle kıyaslanacak güzelliktedir. Bunun için mahalli idarelere hizmetler kapsamında bakıldığında ben birçok kimsenin Kastamonu Belediyesi ile ilgili ifade kullanırken sözlerinde biraz daha seçicilik göstermesini rica ediyorum” dedi.

Çankırı’da yapılan uygulamaları hatırlasın 
Çınar, AK Parti Kastamonu İl Başkanlığı tarafından düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Kastamonu Koordinatörlüğünü üstlenen AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz’e açıklamalarından dolayı tepki gösterdi.
Hüseyin Filiz’in “Kastamonu’ya geldiğimde Belediyeyi ziyaret edemediğim için boynu bükük ayrılıyorum” şeklinde bir ifade kullandığını hatırlatan MHP Kastamonu Milletvekili Çınar, “Sayın Hüseyin Filiz, kendisinin milletvekili olduğunu, hatta özellikle iktidar partisinin vekili olduğunu unutarak konuşmuş. Bırakın bir milletvekilini, normal bir vatandaşın bile belediye ile alakalı bir talebi olduğu noktada ben MHP’nin bir vekili olarak her zaman rehberlik ederim. Hüseyin Filiz’in sorunlarıyla alakalı ne yapılması gerekiyorsa, çözülmesi gereken ne ise ben bizzat yardımcı olurdum. Kaldı ki Hüseyin Filiz gibi bir değerli milletvekili Kastamonu’ya gelecek de belediyenin kapıları kapalı olacak. Böyle bir şey asla hiçbir zaman olmamıştır. Zaten böyle bir şey bizim misafirperverliğimize sığmaz. Çankırı’da belki böyle uygulamalar yapılırsa, oradan esinlenerek böyle bir şey ifade etmiş olabilir, tabi bunu bilemiyorum” dedi.
Filiz’in açıklamaları Kastamonu halkına hakarettir
AK Parti Çankırı Milletvekili Filiz’in açıklamalarının Kastamonu halkına bir hakaret oluşturduğunu belirten Çınar, “Yerel belediyeleri herkes isteyebilir. Sonuç itibariyle ulaşamadığı ve 4 dönem elde edemediği bir belediye ile akalalı böyle bir ifade kullanmaları normaldir. Ama bu iki türlü hakaret içeriyor. Bu hem MHP’nin sahip olduğu belediyeye, hem de Kastamonu halkına yapılan hakarettir. Çünkü belediyeler hizmetlerini vatandaşın desteğiyle yapıyor. Ondan sonra, seçildiği partilerden ziyade halka hizmet etmek belediyeler için büyük bir mükafattır. Kastamonu’da MHP olarak bütün vatandaşlarımızın bize verdiği desteği vatandaşlarımıza hizmet olarak yansıttığımız için de, sıkıntılarını dile getirdiğimiz için de 4 dönemdir belediyeye sahibiz. Bu yüzden Kastamonu halkına teşekkür ediyoruz. Bu ifadelerin hiçbiri bizim çizdiğimiz çizgilerin dışına çıkmasına veyahut da bulunduğumuz kültürün dışına çıkmasına sebep olmaz” diye konuştu.
Böyle ucuz siyaseti artık bıraksınlar
Bu şekilde yapılan siyasetin geride bırakılarak aşılması gerektiğini ifade eden Çınar, şöyle konuştu:
“Bunlar ucuz siyasetlerdir. MHP olarak Kastamonu’da milleti ve vatandaşı ön plana alan bir siyasi
partiyiz. Seçimlerde siyasi bir kimliğimiz vardır, ama seçimlerden sonra Kastamonu halkı bizim için eşittir. Oy vereni ile oy vermeyeni ile onların mahalli idarelerde yaşadığı sıkıntıları gidermek bizim boynumuzun borcudur. Eksik olanlarımız varsa bunu bize ifade edenleri de saygı ile karşılarız. Çünkü eksikliğimizi ortaya koyan insanların belirttiği eksikliği görebiliyorsak bu da bir erdemdir. Biz de bu eksiklikleri gidermek için gayret göstermek zorundayız. Tabi Hüseyin Filiz’in, özellikle Çankırı’da yapılan belediye hizmetleri ile Kastamonu’da yapılan belediye hizmetlerini bir kere kıyaslaması lazım. Ben her hafta Ankara’ya giden bir milletvekiliyim. Kastamonu’ya bu tür ifadeleri kullanmaktan ziyade 2-3 yıldır devam eden özellikle Çankırı’nın içerisinden geçen yol güzergahının çalışmalarının hızlandırılması için bizim bir katkı sağlayacak gücümüz varsa o katkıyı sağlayalım ki yeter ki problemler çözülsün. Yol, Karayolları ağının içerisinde bulunuyor. Kastamonu, en son Karayolları ağından çıkartıldı. Ondan sonra Kastamonu Belediyesi asfalt plentini kurdu. 4 yıldan beri bu hizmetleri sürdürüyoruz. Kaldırımlarıyla parkeleriyle ben iddia ediyorum Çankırı ile hiçbir zaman kıyaslanabilecek bir il değiliz. Birçok güzel diyebileceğim şehirlerle kıyaslanacak bir şehiriz. Bunun için mahalli idarelere hizmetler kapsamında bakıldığında ben birçok kimsenin Kastamonu Belediyesi ile ilgili ifade kullanırken sözlerinde biraz daha seçicilik göstermesini rica ediyorum. Çünkü Kastamonu’ya dışarıdan gelen insanlarımız bu yapılan hizmetleri gördüğü zaman belediyemize ve onun şahsında bulunan bütün siyasetçilere teşekkürlerini sunarak ilden ayrılıyor. Bu Kastamonu’nun halkına yapılmış bir teşekkürdür. Sadece bizlere olan bir teşekkür değildir.”