Dunlop
featured

“Bitkisel çeşitlilik de öz değerlerimizdir”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından organize edilen Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı düzenlendi.
Çankırı Valiliği, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen Biyolojik Çeşitlilik ve Biyokaçakçılık Çalıştayı Uluyazı Kampüsünde yapıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması akabinde ÇKÜ Öğretim görevlisi ve Çalıştay sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz, “Birçok biyolojik çeşitlerimiz çeşitli yollarla izin olmadan yurt dışına kaçırılıyor. Bunlar bizim kendi öz değerlerimiz. Bu değerlerimizi korumak eğitim ve bilimsel çalışmalarımız sürüyor. Bugün bunlardan birini Çankırı’da gerçekleştiriyoruz. Bakanlığımız 2013 yılında bir çalışma başlatarak mücadele rehberi hazırladı.” dedi.
Türkiye’nin Avrupa-Asya ve Afrika kavşağında çok önemli bir yerde bulunduğunu dile getirerek konuşmasına başlayan Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç “Türkiye konumu nedeniyle bitkisel çeşitlilik bakımından çok zengin bir yer. Avrupa’da 12 bin bitkisel çeşitlilik var iken Türkiye’de bu rakam 11 bin civarındadır. Bu da Türkiye’nin ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. Bugün Hollanda Lalesi olarak bilinen bitki ne yazık ki geçmiş yıllarda ülkemizden kaçırılarak Hollanda da yetiştirilip tekrar bize satılmaktadır. Buna benzer birçok canlı türü ne yazık ki ülkemizden kaçırılmıştır.” dedi.
Çankırı ilinde 2015 yılında biyolojik çeşitlilik envanterinin de çıkartılacağını aktaran Karaağaç “Bu çalışmayı programa aldık. Sahip olduğumuz bitki ve hayvan çeşitlerini öğrenip, korunması ve çeşitliliğin gelecek kuşaklara aktarılması manasında gerekli tedbirleri alacağız. Bizler toprağımızı ve ülkemizi ne kadar koruyor ve önemsiyorsak, biyolojik çeşitliliğimizi de o kadar korumalıyız. Çünkü onlarda bizim öz değerlerimiz” dedi.
Kültürel ve coğrafi iklimin medeniyetler açısından çok önemli olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş “Kültürel iklimde olduğu gibi ne yazık ki coğrafi iklimde de hırsızlıklar yapılmaktadır. Değerlerimize sahip çıkmalıyız yoksa o değerler bize farklı boyutlarda bize geri aktarılmaktadır. Yarın Yunus Emre’yi ve Mevlana’ya da sahip çıkarak bize başka isim altında lanse edip inandırırlarsa hiç şaşırmayın. Çünkü İbni Sina ve Farabi o şekilde bize anlatılmıştır. Türkiyatçıların bir çoğu da yabancıdır. Bunlar bizim Milli Sermayemiz. Coğrafi iklimin bizlere sağladığı değerlerin farkında değiliz. Bu değerlerin heba olması son derece tehlikelidir. Değerlerimize sahip çıkalım” dedi.
Osmanlı Türkçesinden uzak kaldığımızı da belirterek gündeme ilişkin açıklamalarda da bulunan Rektör Savaş “Osmanlı Türkçesini bilmeyen aydın olamaz.” diyerek ÇKÜ olarak her kurumlar çalışmaya hazırız. Bu çalıştay farkındalığı arttırma noktasında çok önemli” dedi.
Türk milleti için coğrafi iklim ve kültürel iklimin çok önemli olduğuna vurgu yaparak konuşmasına başlayan Vali Vahdettin Özcan, “Doğa Koruma ve Milli Parklar teşkilatının Çankırı’da yaptıklarından çok memnunum. Çankırı’da önemli işler başarıldı. Türkiye’deki en uzun zipline Ilgaz’a kazandırıldı. Bahar aylarında hizmetinize sunacağız. Bu önemli bir icraattır Çankırı için. Ayrıca Ilgaz’ın Belören Köyü’nde çok önemli bir birim kuruldu. Hayvan hastalıkları ve hayvanların doğaya kazandırılması çalışmaları yapılacak. Ayrıca Ilgaz’da ikinci telesiyejimizi bitiriyoruz. Ocak sonu itibari ile 1 km’lik telesiyej hattımızı, 1,5 km’lik de 2. kayak pistimizi Çankırılıların hizmetine sunmuş olacağız. Yaklaşık 15 milyon liralık bir yatırımdır. Çankırılılara hayırlı olsun. Bugünkü çalıştayın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi
Son olarak katılımcılara Çankırı’yı gezmeleri tavsiyesinde bulunan Vali Özcan, Çalıştay organizasyonunda yer alanlara plaket takdim etti.
Çalıştay gün boyu devam eden sunumlarla sona erdi.
çalıştay (1)