“Birleştirilmiş sınıf uygulaması ile eğitim verilmekte”

İl Genel Meclisi Ağustos ayı birleşimlerinin 2.’sini dün gerçekleştirdi.

İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çıbık başkanlığında gerçekleştirilen dünkü birleşimde İlimiz genelinde hem İl Özel İdaresi bütçesinden hem genel idareden ayrılan ödenekler ile Bayramören ilçesinde yapılan Milli Eğitim Yatırımları ve İhtiyaçlarını yerinde inceleyen Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna ait rapor ele alındı.

Gündem hakkında meclis üyelerini bilgilendiren komisyon başkanı Hayati Kaya, “          Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler komisyonu olarak ilçede yaptığımız incelemede; İlçede tek okul olan Nevzat Ayaz İlk ve Orta Okulu İlçe Halk Eğitim Merkezi binasında faaliyet göstermektedir” dedi

İlçede taşımalı sistemin olduğunu da aktaran Kaya, “Taşımalı sisteminde bulunduğu ilçede İlkokulda 50 öğrenci (İlkokul kademesi 35, anasınıfında 15 öğrenci) ve Orta Okulda 40 öğrenci eğitim görmektedir” dedi.

“İlçede derslik başına düşen öğrenci sayısı ortalama 8’dir” diyen Kaya, “Orta Okul bölümünde 8 branş öğretmeni olup, branş öğretmeni ihtiyacı olmadığı görülmüş olup, ilkokulda ise nüfusun sürekli azalması nedeniyle birleştirilmiş sınıf uygulaması ile eğitim verilmektedir” dedi.

Kaya açıklamasının devamında ise; “2020-2021 eğitim öğretim yılında Topçu Hattı, Yazıören Hattı, Koçlu-Karataş Hattı, Sarıkaya hattı olmak üzere 4 hat servis okulumuza öğrenci taşımaktadır. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ise hat sayısı 5’e çıkarılması planlanmakta.

İlçe Nevzat Ayaz ilk ve orta okulu binasının deprem güçlendirme çalışmaları için planlama yapıldığı görüldü.

Pandemi döneminde eğitim öğretimin uzaktan eğitim yoluyla sağlandığı, bazı köylerde internet erişim sıkıntısı olduğundan, EBA destek noktaları kurularak öğrencilerin eğitim öğretiminin aksamadan devam ettirildiği, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kaymakamlık tarafından 16 adet ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ise 11 adet tablet dağıtılmış.

İlçe ve Köylerden gelen öğrencilerin okuma alışkanlığının artırılması amacıyla Bayramören Dernekler Birliğince Z kütüphane oluşturulmuş ve Nevzat Ayaz İlk ve Orta Okulu olarak Çankırı Valiliği tarafından sürdürülen “Yarenler Okuyor” projesine destek vermektedir” dedi.