Dunlop
featured

“Bireysel olarak herkes siyasette çözüm arıyor”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen ve İŞKUR, KUZKA ve KOSGEB yetkililerinin katıldığı ilçe istişare toplantılarının bir diğer ayağı Çerkeş ilçesinde gerçekleştirildi.

Çerkeş Çamlıca Düğün salonunda yapılan istişare toplantısına Çerkeş Kaymakamı Cengiz Ünsal ve çok sayıda sanayici, esnaf ve tüccar katıldı.

İstişare toplantısının açılış konuşmasını yapan Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “İlçelerimizde istişare toplantısı yapalım ve üyelerimizin sorunlarını yerelde ve yerinde görelim istedik ve bu istişare toplantılarını başlattık. Sorun ve isteklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz” dedi.

“Sanayi odasının görevleri arasında sadece evrak vermek, kayıtları takip etmek yok” diyen Çelikten, “Ticaretin ve sanayinin önünü açmak için yasal düzenlemeler yapmamız için sizin sorunlarınızı taşımamız gerekiyor.  Odamızın kurumsal kimliğini kullanamıyoruz. Odamızın kurumsal kimliğini kullanabilmemiz için siz değerli üyelerimizin sorunlarını ilk önce bizimle paylaşması gerektiğini düşünüyorum. Bireysel olarak herkes siyasette çözüm arıyor. Herkes ayrı ayrı sorunlarını götürdüğü zaman dikkate alınmıyor. Ama odanın kurumsal kimliği ile  bir üst yazıyla müracaat ettiğimiz zaman sorunlarımız daha çabuk çözülüyor.  Sorunlarımızın çözümü konusunda üyelerimiz dilek ve isteklerini bize bildirirse biz de kurumsal kimlikle yetkili ve ilgililere bildiririz. Bu manada daha etkili oluruz.

Tabiki siyasetle ilgili ve yasa ile ilgili sorunlar varsa bunları vekillerimiz çözecek. Yerelde ise belediye başkanımız ticaret ve sanayinin önünü açacak ve eksikliklerimizi giderecek. Onlarla iyi geçinmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi

“Bizim görevimiz sadece kayıt belgesi vermek ya da üye takibi yapmak değildir” diyen Çelikten konuşmasının sonunda ise “Biz üyelerimizin, tüccarımızın, sanayicimizin sorunlarını da çözüyoruz. Dolayısıyla herkes zaman zaman şunu sorguluyor. Ticaret ve Sanayi Odası ne işe yarar? Sadece belge verip paramızı alır, aidat toplar gibi. Ama bizler sanayicimizin, tüccarımızın sorunlarının çözümü noktasında da büyük gayret gösteriyoruz. Sanayici ve esnaflarımıza yönelik eğitimler ve bilgilendirmeler yapma konusunda gayret gösteriyoruz. Bugün de burada bu bilgilendirmelerden birini gerçekleştireceğiz. Kosgeb’den, KUZKA’dan ve İŞKUR’dan gelen yetkililer sizlere çeşitli konularda bilgiler verecek. Umarım yararlı olur. Bu bir aile toplantısı ve istişare toplantısı olacak” dedi.

ÇATSO Başkanı Hayrettin Çelikten’in konuşmasından sonra ilk olarak İŞKUR temsilcisi Ahmet Çiftçi kurumun yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çankırı’da 6 bin 100 kayıtlı işsizin olduğunu dile getiren Çitçi, teşvik uygulamalarını anlattı.

3 yıldır KOSGEB olarak Çankırı’da faaliyet gösterdiklerini belirterek konuşmasına başlayan KOSGEB Çankırı temsilcisi Ahmet Özbekler, gerçekleştirdikleri çalışmalar ve hibeler hakkında bilgiler verdi. Özbekler, özellikle girişimcilik eğitimlerinin önemine değinerek, bu eğitimlere devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

KUZKA çalışmaları hakkında bilgi veren Ahmet Gazi Zeyrek ise, Kuzka’nın teklif çağrısına çıktığını ve 21 milyon TL’lik bir hibe dağıtılacağını dile getirdi.

Proje yapmanın önemine de değinen Zeyrek, “Ben projeyi yaptım hemen geçer’ düşüncesinde olmayın.  Çankırı, Kastamonu ve Sinop illerinden sayısız proje geliyor ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra karar veriliyor. Yani projeler yarışacak. Bu nedenle en iyi ve en düzgün projeyi yapmanız lazım, projeler ciddi olmalı. Biz bu parayı rastgele vermiyoruz. Bu para devletin bütçesinden geliyor” dedi.

Teşvik sistemleri hakkında bilgi veren Mustafa Kolay ise, kendilerinin her türlü konuda vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getirdi.

çatso istişare (9)