Bırak özürlü vatandaşı normal vatandaş için bile çile

7 Temmuz 2005’te yürürlüğe giren 5378 sayılı ‘Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun uyarınca kamu kurum ve kuruluşlarına yedi yıllık bir süre tanınmıştı. Buna göre resmi yapılar, tüm yol, kaldırım, yaya geçidiyle umuma açık hizmet veren alanlar, engelliler açısından ulaşılabilir hale getirilecekti. Öngörülen sürenin dolmasına sadece yedi ay kaldı.

Yürürlüğe giren kanun nedeniyle özellikle yaya kaldırımlarına özürlü vatandaşlarımızın rahat inip çıkmaları için rampalar yapıldı ve araçların park etmemeleri için de önüne dubalar çakıldı. Fakat bir çok araç sahibi ne rampaya nede konulan rampalara aldırış ediyor.  Gelişi güzel parklar nedeniyle sadece özürlü vatandaşlar değil normal vatandaşlar dahi karşıdan karşıya geçerken zorlanıyor. Sadece çalışmanın yapılması yetmiyor, denetlenmesi de gerekiyor.

Vali Vahdettin Özcan da bu konuda geçmiş günlerde bir açıklama yaparak, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan personelimiz ve kurumlardan hizmet alan vatandaşlarımızın kullanımında olan tuvaletlerin, engelliler ve çeşitli sağlık sorunları olan insanlarımız için klozetli olarak düzenlenmesi, tarafımıza iletilen sorunlar ve yapılan tespitlerde uygun olacağı görülmüştür.

Kurum amirleri hizmet binalarındaki tuvaletlerin bir kısmını engelli insanlarımızın da kullanacağı şekilde klozetli olarak yapılması çalışmalarını 30.03.2012 tarihine kadar tamamlayarak Valiliğime bilgi vereceklerdir” demişti.

Vali Özcan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bu açıklamadan sonra Çankırı genelinde vatandaşların hizmet aldığı kamu kurum ve kuruluşlarını özellikle de Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda ne gibi bir çalışma yapılacağı merak konusu. İl genelinde kaç tane okulumuz da özürlü öğrenci ve personel için asansör var ve bunlar faal olarak çalışıyor mu? Tuvalet ve lavabolar uygun mu? Bunlar 3 Mart 2012 tarihinde görülecek.