– Bir Sakal Traşının 40 Yıllık Hatırı Var

Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB) Başkanı Osman Karadeniz, eski mesleği olan berberleri ziyaret ederken,çıraklık yıllarında traş ettiği İşadamı Sadullah Erdem’i 40 yıl aranın ardından berber koltuğuna oturttu.

Zaman zaman küçük esnafları ziyaret ettiğini ve sıkıntılarını dinlediğini anlatan ÇESOB Başkanı Karadeniz, kendisinin de uzun yıllar berber olarak görev yaptığını ve berberliğin zor bir zanaat olduğunu söyledi.

Ziyarette İşadamı  Sadullah Erdem ile karşılaşan Başkan Karadeniz, Erdem ile berberlik yıllarında tanıştığını ve çırak olarak başladığı berberlik mesleğinde ilk olarak İşadamı Erdem’i traş ettiğini anlattı.

Berber koltuğunun başına geçerek usturayı eline alan Başkan Karadeniz, Erdem’i 40 yıllık aranın ardından tekrar traş ederken, berberlik yıllarındaki anılarını anlattı.

Karadeniz, “Sabah dükkanı açar açmaz temizlik yapar, akşam en geç dükkanı yine biz kapatırdık. O yıllarda bu sanatı iyice öğrenebilmek için elimden geleni yapar, sürekli ustamı takip ederdim. Bundan tam 40 yıl evvel 1973 yılında Sadullah abi bizim dükkana geldi ve traş olmak istediğini söyledi. Berber koltuğuna oturdu ve “Hadi bakalım Osman Usta” diye seslendi.  Çok heyecanlandım ve ilk traşımı yaptım. O günden sonra belli bir müşteri potansiyelim oluştu” diye konuştu.

2010 yılında mesleği bıraktığını ve Çankırı Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne başkan olduğunu ifade eden Karadeniz, severek yapılan her işten verim alınabileceğini vurguladı.

Meslek hayatı boyunca birçok devlet adamı ve işadamı tıraş ettiğini dile getiren Karadeniz, “İşini özenerek yaparsan başarılı olursun. Ustamın bana sürekli öğrettiği gibi berber koltuğuma oturan kişiyi misafir gibi ağırlardım. Birçok devlet adamı ve işadamı traş ettim. Misafirlerimizi güler yüzle karşılayıp, güler yüzle uğurladığımız için çok şükür işimiz hep iyi gitti. Birçok kişi benden başka kimseye traş olmaz, özellikle beni beklerdi. Bu işin sırrı, temizlik, çalışkanlık ve güler yüzlülüktür” ifadelerini kullandı.

İşadamı Sadullah Erdem ise Osman Karadeniz’in hem yetenekli bir berber, hem de çalışkan bir STK temsilcisi olduğunu söyledi.  40 yıllık aranın ardından Karadeniz’e tekrar traş olduğunu ve bunun kendisini duygulandırdığını vurgulayan Erdem, bir sakal traşının 40 yıllık hatırı olduğunu kaydetti.