Dunlop

Biblolara büyük ilgi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milimetrik ölçülerle büyük özen gösterilerek yapılan biblo eşek ve koyun figürü yok satıyor

El sanatlarının yok olmaya yüz tuttuğu Türkiye’de, kalekim ve alçıdan milimetrik ölçülerle tasarlanan eşek ve koyun figürü büyük ilgi görüyor. Özellikle süs malzemesi olarak büyük beğeni kazanan figürleri yapan 15 yıllık el sanatları ustası Okan Türkoğlu, figürlere minik çocukların daha çok ilgi duyduğunu söyledi.

İstanbul’daki kendine ait işyerinde bu tür figürler tasarladığını anlatan Türkoğlu, işinin oldukça zor ve zahmetli olduğunu, el emeğinin değerinin maddiyatla ölçülemeyeceğini söyledi.

Figürlerinin düşük maliyetlerle Türkiye’nin değişik yerlerinde satışa çıkarıldığını ifade eden Türkoğlu, figürlerin özellikle İç Anadolu Bölgesinde büyük rağbet gördüğünü aktardı.

Sabah saatlerinde Çankırı – Ankara karayolu üzerinde tezgâh açtığını ifade eden Türkoğlu, “ Biblolarımız burada büyük rağbet görüyor. Yolu kullanan vatandaşlar almadan geçemiyorlar. Buraya yaklaşık 200 adet eşek ve koyun figürü getirmiştim. Şu ana kadar yaklaşık 80 tanesini sattım. Akşama kadar biter diye tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Üretimin zor ve zevkli bir iş olduğunu belirten Türkoğlu, ileriki günlerde başka illerde de satış yapacağını kaydetti.