Bayramören’e özel bakım merkezi

Çankırı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Demir, Türkiye genelinde yapılan özürlü sınavları ve İl Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Demir, daha önce lise, ön lisans ve lisans mezunlarına yapılan sınavın ardından bu hafta da ilköğretim mezunlarının başvurularının alınacağını belirterek, ‘’ Başvuruların ilk aşaması valilikte ki büroda yapılacak. Bu başvurulardan kura ile atama yapılacak’’ dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgiler veren Demir, 15-16 Mayıs’ta Korgun Sevgi Evleri, Eldivan Yurtları ve merkezde bulunan yurtlardaki öğrencilerin katılımlarıyla, ilk gün ‘’spor şenliği’’, ikinci gün ise 7-15 yaş arası tüm çocuklara yetenek testi yapılacağını ve yetenekli çocukların spora yönlendirileceğini söyledi.

Engelliler Haftası çerçevesinde 17 Mayıs’ta Şabanözü Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yöresel sanatçıların katılımlarıyla program düzenleneceğini aktaran Demir, ‘’ biz onları mutlu görerek mutlu oluyoruz, amacımız onlara daha iyi bir yaşam sürdürmek’’ diye konuştu.

Demir, Şabanözünde ki merkezde kalan özürlü öğrencilerin Antalya’da yapılan Türkiye özürlüler arası futbol turnuvasında ikinci olduklarını belirtirken, ‘’ farklı alanlar da kazanılmış başarıları da var. Onları izlemek bize ayrı bir zevk veriyor’’ dedi.

Bayramören’de özel bakım merkezi açmayı planladıklarını söyleyen Demir, Çankırı’da bu alanda istihdam sağlamak amacıyla kurslar açılacağını söyledi.

Yeni bir hizmet modeli olarak planlan ‘’çocuk evleri’’ için kiralık ev sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen Demir, ‘’engelli çocuklarımız başta olmak üzere, sorumluluğumuz altındaki çocuklara ‘’çocuk evleri’’ açmayı istiyoruz. Ancak 2 yıldan bu yana kiralık ev sıkıntısı yaşıyoruz. Bu projemiz için ödeneğimiz hazır. Sorumlu vatandaşlardan destek bekliyoruz’’ dedi.

Demir, ‘ çok geniş bir yelpazede hizmet vermeye çalıştıklarını belirterek, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü olarak kısıtlı imkanlara rağmen başarılı projeler üretmeye devam edeceklerini söyledi.