Bayram Polat’tan Başkan Dinç’e Açık Mektup

Çankırı Gençlik Derneği eski Başkanı Bayram Polat, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’e seslenerek bir açıklama yaptı. Polat açıklamasında şunları söyledi: “Kıymetli başkanım, bizim oraları bilirsiniz, kendimizi anlatmak, sıkıntılarımızı dile getirmek ve ihtiyaçlarımıza çözüm aramak gibi bizleri toplum olarak bir adım daha ileriye taşıyacak birçok konuda diğer memleketlerden hep geri kalmışızdır.
Yâren kültürü ile yetişmişizdir, saygıda kusur etmemiş, büyüklerimiz karşısında önümüzü iliklemekten hiçbir zaman imtina etmemişizdir.
Çoğu zaman da yâren kültüründen gelen nezaketimiz hakkımız olanı alabilme noktasında en büyük ayak bağımız olmuştur.
Kurtuluş savaşında cepheye ilk atılan, mermi yiyen, gülle yiyen ancak elindeki bayrağı düşürmeyen yine bizler Orta Anadolu’nun, Çankırı’nın yiğit evlatları olmuştur.
İnebolu’dan Ankara’ya sırtında mermi taşıyan, çocuğunun üstündeki battaniyeyi alıp cephanelerin üzerine örten ve “bu çocuk ölürse ben ağlarım ama vatan elden giderse hepimiz ağlarız” diyebilme onurunu gösteren Şerife Bacı’lar, Yanığın Emine’ler yine bu toprakların yiğit analarıdır.
Bölücü terör örgütü ile mücadele için evlatlarını davullarla kınalar yakarak uğurlayan, şehadete erişerek al bayraklar içerisinde baba ocağına gelen evladına sarılarak “ vatan sağolsun “ diyebilme erdemini gösteren yine bu toprakların yiğit babalarıdır.
Vergisini ödeyen, vatanına, milletine, bayrağına, devletine hiçbir şart ve koşulda sırt çevirmeyen, ancak hiçbir dönemde de hak ettiğini bir türlü alamayan, sosyal hayata atılma yaşı geldiğinde iş, aş, ekmek kaygısıyla doğduğu, büyüdüğü bu güzel diyarı terk eden “sizin gibi”,  “benim gibi” yine Çankırı’nın saf ve temiz evlatları olmuştur.
Bu büyük fedakarlıkların ödüllendirilmesi bir yana Çankırılının bu masum duruşu hep suistimal edilmiş ve memleketimiz hep geri plana atılmıştır.
Göreve geldiğiniz 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Çankırı halkı büyük bir teveccüh göstermiş ve yüzde 57 gibi büyük bir destekle “şehr-i emin”lik makamına sizi getirmiştir. 5 yıllık görev sürecinizin ardından 29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimlerde ise halkın teveccühünde büyük bir azalma görülmesine rağmen bu bir uyarı niteliği taşımış ve “şehr-i emin”lik makamı 5 yıl daha size emanet edilmiştir.
Geride kalan yaklaşık 7 yıllık görev sürecinizde halkın büyük takdirini toplayan çalışmalarınızın yanı sıra 2009’daki seçim ibrelerinin gösterdiğine göre hoşnutsuzluklar da yaşanmamış değildir.
Benim ve birçok Çankırılının takdirini toplayan özellikle kültürel alandaki çalışmalarınızın değişik ideolojilerdeki hemşerilerimiz için de “yiğidi öldür, hakkını yeme” duygusu uyandırdığı kanaatindeyim.
Burada sadece kültürel alandaki bazı çalışmalara değinecek olursak Dr. Rıfkı Kâmil Urga Araştırma Merkezi, Çivitçioğlu Medresesi, Tarihi Çamaşırhane, Buğday Pazarı Hazımiye Medresesi, Köprü Sokak gibi projeler halkımızın istifadesine sunulmuş, bu çalışmalar ekibinizin ve sizin başarınız olarak tarihe not düşülmüştür.
Tüm bu güzelliklere rağmen şehir merkezinde ve çevresinde insanlarımızın aileleriyle birlikte rahat bir nefes alacakları sosyal alanların olmaması şehrin vizyonuna büyük bir gölge düşürmektedir.
Birçok şehirde büyük alışveriş merkezlerini şehir dışına taşıma veya şehir dışına inşaa etme gayretleri varken, şehrin tam göbeğinde Çarşamba pazarının bulunduğu yere yapılan alışveriş merkezi Çankırı’nın diğer illeri geriden takip ettiğinin de bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Alışveriş merkezini inşaa eden işletmenin sahibi Sayın Yaşar AYHAN’ın karşılaştıkları tüm olumsuzluklara rağmen başladığı işi tamamlamadaki ısrarlı ve kararlı tutumu eli öpülecek derecede takdire şayan bir davranıştır. AVM’nin içerisinde yer alacak sosyal alanlar düşünüldüğünde diğer handikapları göz ardı edilebilir.

Emniyet Müdürlüğü yanına inşaa edilen dev iş merkezi de hemşerilerimizin birçoğunun kafasında “şehrin göbeğine gökdelen diktiler” izlenimi uyandırmış ve şehir dar bir alana hapis olmaya mahkûm edilmiştir.
Yeni terminalin inşaasının tamamlanması ve faaliyete geçmesinin ardından, şehrin tam merkezindeki eski terminal alanının nasıl değerlendirileceği sorusu, insanlarımızda büyük bir beklenti doğurmuştur. Birçok insanımızın beklentisi bu alanın yeşil alan, park ve sosyal alanların yer aldığı rekreasyon alanı olarak değerlendirilmesi yönündedir.
Kibrit kutusu gibi yığılan binaların arasında biraz olsun nefes almaya ihtiyacı olan insanlarımızın bu beklentisi en doğal haklarıdır. Bu alanın yanında bulunan Hoca Ahmet Yesevi Camii’de bu rekreasyonla bütünleşecek,  alana ayrı bir güzellik katacaktır. Bu hususta insanlarımızın Çankırı Belediyesi’nden beklentisi bu alanı rekreasyon alanı olarak istihdam etmesidir.
Alanın tahsisi halinde buraya yapılacak yeşil alanın ve diğer sosyal alanların kaynağı hazırdır.
Evet, herşey Çankırı Belediyesi’nin bu alanı nasıl değerlendireceğine karar vermesinde bitmektedir. Sonrası çorap söküğü gibi gelecek ve yazımın başında bahsettiğim hakkımız olanı alma meselesi gündeme taşınacaktır.
Az evvel kaynak hazır demiştim. Bu alanın rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi için gerekli kaynak şu an Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Sayın Melih Gökçek’tir. Kaynak;  2007 genel seçimleri öncesinde Çankırı’da mitinge katılan ve Çankırı halkına “size bir sözümüz daha var, inşallah 2009 yerel seçimleri öncesi Çankırı’ya büyük bir park yapıp, size hediye edeceğiz” diyen Sayın Melih Gökçek’tir.
Sayın Melih Gökçek bu sözü dönemin Çankırı milletvekili adayları, seçim sonrası ise milletvekillerimiz olan Sayın Dr. Nurettin Akman, Sayın Suat Kınıklıoğlu, dönemin Ak Parti İl Başkanı, bugünün Çankırı Milletvekili Sayın İdris Şahin, Çankırı Belediye Başkanı Sayın İrfan Dinç, binlerce Çankırılı, ulusal ve yerel basın mensupları huzurunda vermiştir.  Aradan 5 yıl geçmesine rağmen bu söz yerine getirilmemiş, bu sözün verildiği anda Sayın Gökçek’in yanında olan siz belediye başkanımız ve milletvekillerimiz ne yazık ki konunun takipçisi olamamıştır.
Yerel seçimlerin yaklaştığını göz önüne alacak olursak Sayın Gökçek’in bu sözü yerine getirmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu girişimin önümüzdeki yerel seçimlerde hem Sayın Gökçek’in hem de sizin hanenize artı puan olarak kaydedileceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bundan daha da önemlisi kalıcı bir hizmet sağlanmış olacak ve Çankırı bu girişim ile hem sizi, hem Sayın Gökçek’i kendilerine sunacağınız bu güzellikle hep hayırla yad edecektir.

Sayın Melih Gökçek’in Çankırı halkına hitabındaki konuşması kelimesi kelimesine şu şekildedir. “ Ben hükümete karşı ağlayıp para almasını, pul almasını bilen birisiyim. İrfan’da (Sn. İrfan Dinç) bize karşı aynısını biliyor. Pek çok konuda proje yapmaları için arkadaşlarımı gönderdim, asfaltlarını gönderdim. Ama bir sözümüz daha var, size büyük bir park daha yapmayı, inşallah İrfan’ın seçimlerinden önce (2009 yerel seçimleri) o parkı da bitirip Çankırı’mıza inşallah hediye etmiş olacağız.”
Sayın Melih Gökçek’in Çankırılılara söz verdiği ama 5 yıldır fırsat bulup bir türlü yerine getiremediği bu sözü verdiği konuşmanın video görüntüsü aşağıdaki linkteki görüntünün 2.03’üncü saniyesinde başlamaktadır.
Sn. Melih Gökçek’in Çankırı mitingindeki konuşması
http://www.youtube.com/watch?v=mRvlFUncc6I
Çankırı Belediye Başkanım Sayın İrfan Dinç konu sizlerin, Çankırı’daki vatandaşlarımızın ve Ankara’da yaşayan 400.000’in üzerindeki Çankırılı hemşerilerimizin değerlendirmesine sunulmuş, sizin, Çankırı Belediye Meclis Üyeleri ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Melih Gökçek’in tasarrufuna (şehr-i emin’lere) emanet edilmiştir.”