Basın Lansmanı yapıldı

Taksim Point Otel’de Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırılılar Vakfı Başkanı Eşref Harmandar, Çandef Başkanı Vahap Yartaş ve Genel Sekreter Zekeriya Öz’ün yaptıkları ortak basın açıklaması ,  Kral Fm Sunucusu Çankırılı Ali Şentürk’ün açılış konuşması ile başladı.

Çankırı’nın var olan değerlerinin tanıtılması gerektiği fikrinden yola çıkarak başladıkları etkinlikleri anlatan Vali Özcan, “Çankırı Geleceğini Planlıyor Sempozyumu” düzenlediklerini, ilk olarak İstanbul’da, daha sonra Ankara’da bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini ve son olarak Çankırı’da bu Sempozyumun üçüncüsünü gerçekleştirerek Çankırı’nın 2023 vizyonunu belirleyeceklerini söyledi.

Çankırı nüfusundan daha fazlasının İstanbul’da yaşadığını belirten Vali Özcan, İstanbul’da yaşayan Çankırılılarımızı, Çankırı’yı tanımak isteyenleri, merak edenleri 27-30 Eylül 2012 tarihlerinde Feshane’ye davet etti. Etkinlikleri İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında önemli rol oynayan Çankırılıların mücadelesini yansıtmak amacıyla İstiklal Caddesi’nde yapılacak İstiklal Yürüyüşü’nde buluşmak istediklerini belirtti.

Yeni bir Organize Sanayi startını verdiklerini belirten Vali Özcan, bu çalışma sonucu 500 milyon dolarlık bir yatırımın anlaşmasının bir gün önce yapıldığını ve diğer yatırımcılar için Çankırı’nın yatırım teşviklerinin anlatılacağı İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda yapılacak Yatırım Zirvesi’ne de tüm İstanbullu Sanayici ve İşadamlarını davet etti.

Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı’nın tarihi ve kültürel değerlerini anlatarak, bu kültürlerin ve Çankırı’ya dair tüm değerlerin Feshane’de görülebileceğini söyledi.

Vakıf ve Dernek Başkanları ortak amacın Çankırı’yı tanıtmak olduğunu, yaren kültüründen yemek kültürüne, misafirperverliğinden tarihine ve sanayi kuruluşlarına kadar tüm değerlerin Çankırı dışında yaşayan Çankırılılara ve İstanbullulara sunulacağını belirttiler.

Genel Sekreter Zekeriya Açıkgöz ise, dolu dolu programlar hazırlandığını ve 100 standın kurulduğunu, etkinliğin ilk olduğunu belirterek, “Bizlere güç ve yön veren Sayın Valimize teşekkür ediyor, geleneksel hale geleceğine inanıyorum” dedi.

Çankırılı Genç Yarenlerde Basın lansmanında programa renk kattılar.

Yapılan açıklamalar sonrası Taksim Meydanı’nda kurulan Çankırı Standına geçildi. Meydanda Çankırı Kaya Tuzu Vali Özcan ve beraberindeki heyet tarafından vatandaşlara dağıtıldı.

İstanbul’da yaşayan Çankırılılar, Taksim Meydanı’nda Çankırı ismini görmekten, Çankırı müziklerini duymaktan memnun olduklarını belirterek standı ziyaret ettiler, yarenlerle fotoğraf çektirdiler.