Başıboş köpekler sorun oluyor

İl Genel Meclisi toplantılarının dünkü oturumunda köylerde yaşanan çöp toplama sıkıntısı ile ilçelerdeki sokak köpeklerinden kaynaklanan problemler konuşuldu. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Ruhi Şeker, Kurşunlu’da bu sıkıntıyı fazlasıyla yaşadıklarını belirterek, “Özellikle belde iken köy olan yerlerde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. 5 beldemizin, yani köy olan beldelerimizin kapısının önünden çöpleri alınmıyor, bu da sıkıntı yaratıyor” ifadelerini kullandı.
İl genel meclisi toplantılarının dilek ve temenniler bölümünde söz alan MHP Ilgaz Meclis Üyesi Ali Gökçe, ilçedeki sokak köpeklerinin fazlalığından yakınarak, “Başıboş sokak köpekleri küçük bir olay gibi gözükse de kanayan yaramız haline geldi. İnsan sağlığını tehdit ediyorlar. İçlerinde kuduz olanlar var. Buna acilen çözüm bulunması gerekiyor” dedi.
İl Genel Meclis Başkanı Ruhi Şeker ise, bu sıkıntının sadece Ilgaz’da yaşanmadığını belirterek, “Kurşunlu ve Çerkeş’te benzeri sıkıntıyı yaşıyor. Civar illerden, ilçelerden, kamyonlarla köpekleri getirip E-80’de yol kenarlarına bırakıyorlar. Sonra Kurşunlu toplayabildiğini alıyor Çerkeş’e, Çerkeş’te alıyor Ilgaz’a yada başka bir ilçeye götürüyor” diye konuştu. Şeker, ayrıca, bu konunun belediyelerin ilgilenmesi gereken bir konu olduğunu da ifade etti.
Mecliste daha sonra, köylerde yaşanan çöp sıkıntıları gündeme geldi. Konu hakkında bir konuşma yapan Meclis Başkanı Ruhi Şeker, Kurşunlu’da bu sıkıntıyı fazlasıyla yaşadıklarını söyleyerek, “Çöp konusu kanayan yaramız, halledilememiş bir konumuz. Özellikle belde iken köy olan yerlerde bu sıkıntıyı yaşıyoruz. 5 beldemizin yani köy olan beldelerimizin kapısının önünden çöpleri alınmıyor. Bu da vatandaşlarımız da sıkıntı yaratıyor” şeklinde konuştu.
Şeker, mecliste çöp birliğine üye 13 meclis üyesinin bulunduğunu belirterek, “Ben meclis başkanı olarak, çöp birliğinden bu işin halledilmesini istiyorum” dedi.
meclis 1 (4)