Dunlop

Bal ormanına fidanlar dikiliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arıcılığı desteklemek ve geliştirmek amacıyla Ahlat Köyü’nde bal ormanı oluşturuluyor. Arıcılığı geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen çalışma nedeniyle dün Ahlat Köyü Bal Ormanı’nda fidan dikim töreni gerçekleştirildi.

Tabiattaki tozlaşmanın %85’ini gerçekleştiren bal arılarının ilimizde varlığını artırmak ve daha kaliteli bal elde etmek için  Orman İşletme Müdürlüğünce tesis edilen Ahlat Köyü Bal Ormanı’na dün yapılan törenle fidan dikildi.

Gerçekleştirilen fidan dikim töreninin açılış konuşmasını yapan Orman İşletme Bölge Müdürü Sıtkı Küçüköz, dinimizin ve kültürümüzün ormanlara ve ağaç dikimine verdiği önemden bahsederek, “Gelişen dünya ve ona paralel olarak tüketimin artması büyük tehlikelere yol açıyor. Bunun için özellikle ormanların iyileştirilmesi lazım. Bugün dünyada 13 milyar hektar yani bir Yunanistan ölçümü kadar orman alanı yok oluyor. Şu anda dünyada ormanlarını artıran 20 ülkeden biriyiz ve fidan dikiminde dünyada 2. sıradayız” dedi.

“Ahlat köyü tarihi bir gün yaşıyor” diyen AHLATDER Başkanı Cemil Çelik ise, “Köyümüz kalkınma yolunda ilerliyor ve şu anda bal ormanı olan sayılı köylerden biriyiz. Gelecek kuşaklar yapılan bu çalışma nedeniyle bizleri unutmayacaktır” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Çankırı ziyaretinde yapılan talep nedeniyle Ahlat köyünde bal ormanının oluşturulduğunu belirten Vali Vahdettin Özcan, kısa zaman içinde büyük bir çalışma gösterildiğini aktardı. Vali Özcan ayrıca Bakan Eroğlu’nun 3 Aralık’da tekrar ilimize geleceğini ve 11 tesisin açılışını gerçekleştireceğini aktardı. Yapılan konuşmaların ardından fidan dikimi gerçekleştirildi. Fidan dikimi sonrasında ise gözlerden kaçmayan nokta ise gelen misafir ve protokolün kurulan masalarda bal yediği esnada yanı başlarında yevmiye ile çalışan kadınların fidan dikmeye devam etmesi oldu.