Bakan Yıldırım Çankırı Valiliğini ziyaret etti

Ilgaz Dağı Tüneli’nin temel atma törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, törenin ardından Çankırı’ya geçti. Çankırı Valiliği önünde kalabalık bir heyet tarafından karşılanan Bakan Yıldırım, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladıktan sonra valilik makamına geçti. Vali Vahdettin Özcan, Bakan Yıldırım’a Çankırı’daki çalışmalarla ilgili brifing verdi. Çankırı’da son yıllarda büyük değişmeler yaşandığını belirten Vali Özcan, Çankırı’daki en önemli yatırımlardan birinin yeni Hükümet Konağı olduğunu söyledi.

İlde eğitim ve sanayi alanında büyük değişiklikler yaşandığını vurgulayan Özcan, Çankırı’ya kurulması planlanan Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) Japon bir yatırımcı tarafından yapılacak yatırım ile Çankırı’daki işsizliğin sona ereceğini söyledi. Çankırı’nın önemli kaya tuzu rezervlerine sahip olduğunu ifade eden Özcan, “Türkiye’de üretilen kaya tuzunun yüzde 85’i Çankırı’da üretiliyor. Çankırı’da bu anlamda iki tane önemli markamız var. Biz bu değerlerimizin tanıtımıyla ilgili elimizden geldiği kadar çalışma yapıyoruz. En son üniversiteyle birlikte tuz çalıştayı yaptık. Belediye başkanımızla birlikte Romanya’ya gidip oradaki tuz mağarasını inceledik. Önümüzdeki hafta Nahcivan’a giderek, oradaki tuz otelini de göreceğiz ve daha sonra sizin de desteklerinizle tuz mağarasında bir turizm faaliyeti başlatacağız” diye konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Özcan, Bakan Yıldırım’a Çankırı’nın geleneksel içeceği olan ‘kızılcık ekşisi’ ikram etti. Bakan Binali Yıldırım da, bakanlık çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini belirterek, Anadolu’nun her tarafını bölünmüş yollarla donattıklarını ve ülkenin tıkanan damarlarını açtıklarını söyledi.