Bakan Şahin, “Burada dostluk, kardeşlik korunuyor”

Ahilik Haftası ve Yaran Kutlamaları için Çankırı’ya gelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şa­hin kardeşliğin önemine değindi ve “Akan her kanla bu topraklar daha fazla Türk yurdu haline geliyor” dedi.

Bakan Şahin, “Çankırı insanı Anadolu’nun 1070’lerden itibaren Türk Yurdu olmasında öncü geçmişleri olan, övünmeye layık, gurur sahibi ve sorumluluk sahibi insanlardır. Çankırı esnafının, sanatkarının, sanayicisinin, işadam­larının, çiftçinin ecdadından aldığı bir miras, bir sorumluluk vardır. Bütün esnafımız Anadolu’da, İstanbul’da, Doğu’da, Batı’da her zaman ve her yerde üretirken, çalışırken Çankırı’da oldu­ğu gibi geçmişteki temel taşlarından, ecdadı­nın kendisine bıraktığı temel mirastan hep ya­rarlanmıştır, yararlanarak bugünlere gelmiştir. Dünün de sorunu, bugünün de sorunu, yarının da sorunu olacak konu kalitedir, niteliktir, doğru iş yapmaktır, aldatmamaktır, aldanmamaktır. Hayatın her alanında bizim için önemli olan doğru iş yapmak, kaliteli iş yapmaktır. İşte Ahi­lik Haftası Yaran Kültürü bunu sağlamak üzere oluşturulmuş bir sistemdir. Bugün o sisteme sahip çıkmanın toplantısını yapıyoruz. Bu an­lamda son derece önemli bir toplantı. Düne saygı, değerlere saygı, ilkelere saygı, kaliteyi sahiplenme ve geleceğe de inancın toplantı­sıdır. Çankırı’nın bu buluşmasını teşekkürle anıyorum. Ahilik anlayışı, kardeşlik anlayışı. Bu anlayış sadece Pazartesi günü başlayıp Pazar günü bitireceğimiz bir haftanın anlayışı değil. Bu anlayış, bu yaklaşım hayatın bizzati kendisi” dedi

“İç Anadolu Bölgesi Türkiye’mizin tam merkezidir” diyen Bakan Şahin, “Burada her güzellik sonuna kadar korunmalıdır. Burada dostluk, kardeşlik korunuyor, korunmalıdır. Zira kardeşlik sadece esnaf kesiminin sahip olması gerektiği bir davranış değildir. Tüm bir milletin, topyekun sahip olması gereken anlayış, bir ha­yat tarzıdır. Çankırı’da bu güzellikler her zaman var değil mi? Çankırı’nın, Yozgat’ın, Çorum’un, Kastamonu’nun, Ankara’nın, Eskişehir’in Afyon’un, Konya’nın kardeşliğine her şeye rağmen inadına sahip çıkıyorsunuz. Bu ülkede topyekun bir millet genciyle, yaşlısıyla, kadı­nıyla, erkeğiyle, esnafıyla, tüccarıyla, çitçisiyle, üniversite hocasıyla hep birlikte kardeşliğine sahip çıkarken, kardeşlik, dostluk, yarenlik der­ken birileri de kardeşliğin dışında düşmanlığı, kötülüğü, kanı, kini, bölmeyi kendisine talihsiz hedef olarak, amaç olarak aldı. Bir taraftan birileri kardeşliğe kurşun sıkarken birileri de burada olduğu gibi ülkemizin her yerinde hep birlikte kardeşliğe kurşun sıkanlara karşı sev­giyle, içten gelerek inadına kardeşlik, inadına Türkiye, inadına milli birlik ve dayanışma diyor, demeye de devam ediyor” dedi.

“Hepimiz bu memleketin gerçek ve asıl sahipleriyiz” diyen Bakan Şahin konuşmasının devamında, “ Şehit kardeşlerimiz, onlara sıkılan kurşunlar, kardeşliğe sıkılan kurşunlar, Ahiliğe karşı yürütülen düşmanlıklar bu ülkenin bizim olması duygumuza asla azaltmaz, tüketmez. Aksine bu topraklara damlayan her Şehit kanı bu toprağı biraz daha fazla bizim yapar ve bi­zimdir. Ahilik, dostluk, kardeşlik anlayışı bugün burada, ülkemin her yerinde. Renk renk, desen desen, dil dil, cümle cümle, beste beste, şiir şiir ama hepsinin içi, içeriği, manası Türkiye ve kardeşlik. Türk milletinin ölümsüz kardeşliği. İyi günde kötü günde, dünde, bugünde, yarında, ilelebet dünya durdukça Türk milletinin topye­kun kardeşliği. Yaşasın Türk milletinin ilelebet kardeşliği, yaşasın Anadolu’nun, Türkiye’nin bu milletle birlikte ilelebet zamandaki sonsuza olan yolculuğu” dedi.