BAKAN EROĞLU, “ÇANKIRI UNUTULMUŞ ŞEHİR OLMAKTAN KURTULDU”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Çankırı’ya geldi. İlk olarak Çankırı Valiliğini ziyaret eden Bakan Eroğlu burada bakanlığın Çankırı’daki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“Çankırı’nın gönlümde ayrı bir yeri var. Ben buraya bakan olarak değil hizmetkar olarak” geldim diyen Bakan Eroğlu, “Bir bakan gittiği yere boş gitmez. Mutlaka bir şeyler götürür. Bizimde heybemizde bir şeyler var” dedi.

Çankırı’nın 2060 yılına kadar ki su ihtiyacının karşılandığı yapılan arıtma tesisleri ile birlikte 250 bin kişiye su verilebileceğini ve istenildiği takdirde bu sayının 500 bine çıkarılabileceğini aktaran Bakan Eroğlu, 2003-2010 yılına kadar bakanlık olarak Çankırı’ya 130 milyon 605 bin 883 TL yatırım yapıldığını belirtti.

Orman Genel Müdürlüğü çalışmalarına da değinen Bakan Eroğlu, artık Orman İşletme Müdürlüklerinin bölge müdürlüğü gibi çalışacağını ve vatandaşın artık Ankara’ya gelmeden yerinde işlerini halledeceğini aktardı. 2003-2010 tarihleri arasında Çankırı’da 22 milyondan fazla fidanı toprakla buluşturduklarını açıklayan Bakan Eroğlu özellikle ORKÖY çalışmaları ile 2 bin 199 aileye ferdi proje kredi verdiklerini belirtti.

Valilik ziyaretinde Çankırı Milletvekili İdris Şahin, ORKÖY’ün yeni çalışması olan orman köylerine 2 küçük baş hayvan verilmesi konusuna değinerek, “Sayın bakanım bu sayı az. Bunu 5 yapalım. Böylece köylümüz yerinde kalır” demesi üzerine Bakan Eroğlu gerekli talimatı vererek sayının 5’e çıkarılmasını istedi.

Hükümetin çalışmalarına da değinen Bakan Eroğlu, “Hükümetimiz döneminde Çankırı artık unutulmuş şehir olmaktan kurtuldu, hatırlandı” dedi.

Kampus alanına yapılması planlanan su deposu için Bakan Eroğlu gerekli talimatı vererek 2012 eğitim dönemine yetiştirilmesini istedi ve açılışı de kendisinin yapacağını aktardı.

Bakan Eroğlu Valilik ziyaretinde ayrıca Çankırı için hayati önem arz eden Kızılırmak sulama projelerinin 2011 yılı itibariyle  %51’lik kısmının tamamlanacağını söyledi.