Avusturya Ticaret Müsteşarı Bekos’tan Vali Özcan’a ziyaret

Uluslar arası Üniversiteler Kayaklı Koşu Şampiyonası ve Üniversiteler Kayak Kuzey Disiplini Türkiye Şampiyonasına katılmak üzere İlimize gelen Avusturya Ticaret Müsteşarı Konstantin Bekos ve Dış İlişkiler Sorumlusu Hasan Şahin Çam, Vali Vahdettin Özcan’ı ziyaret etti. 
Vali Özcan,”Nazekatiniz için teşekkür ediyoruz. Çankırı ile işbirliği adına ilk ziyaret, devamının gelmesini istiyoruz. Bugün göreceğiz Yıldıztepe Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ve Kayak Merkezi ile ilgili 2007 yılında Bakanlar Kurulu Kararı alındı. Mevcut 1600 metrelik telesiyej ve 4600 metrelik pistimiz var. Çevreye zarar vermeden doğayı koruyarak ve bölge insanının isteklerini de projeye katarak güzel bir Turizm Bölgesi oluşturmak istiyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığınca iki ayrı otel için tahsis ilanına çıkılacak. Sizlerin tecrübelerinden yararlanmak ve yatırımcı konusunda destekte bulunmanızı bekleriz” dedi. 
Hakkari’deki yatırımcı hangi haklara sahipse Çankırı’daki yatırımcı da aynı haklara sahip olduğunu, Çankırı’nın Türkiye’nin yatırımcıya teşvik bazında en avantajlı İli olduğunu söyleyen Vali Özcan, Çankırı’da günlük 500 ton tuz üretilen, 400 yıl yetebilecek 800 milyon tonluk rezervi olan tuz mağarasında bulunan en cazip ürünümüz kaya tuzunun turizm amaçlı kullanımı ile ilgili çalışmalar yapıldığını,  11-12 Nisan’da Çankırı’da Tuz Çalıştayı yapılacağını ve kendilerini bu çalıştayda görmek istediklerini ifade etti. 
Bekos, Avusturya’da yıllık olarak belli sektörlere yönelik çalışmalar yapıldığını, Türkiye’ye de yatırım yapmak isteyen firmalar için gezi düzenlediklerini, kış turizm içinde bir çalışmalarının olduğunu ve protokol imzalama aşamasında olduğunu belirterek, mevcut durum analizi yapılarak Avusturyadaki firmalar ile birlikte Türkiye’ye gelerek yeni yatırım teşvik programı düzenlenebileceğini ifade etti. 
Avusturya’nın kayak tesisleri yanında tuz ile ilgili ciddi yatırımların olduğu bir ülke olduğunu ve Avrupa’da İllerin zenginliğinin tuz kaynakları ile ölçüldüğünü ve tuza büyük ilgi gösterildiğini, karşılıklı ticari ilişkilerle ortak çalışmaların yapılabileceğini belirtti.
Vali Özcan, “Ilgaz-Kastamonu yolu üzerinde ana arter yakın olan Yıldıztepe Kayak Merkezinde kayak yapmanızı, Doruk Mevkiinde bulunan mekanımızı görmenizi ve Derbent Şehitliğinde bulunan tesisimizde eşsiz manzara eşliğinde bir kahve içmenizi isterim. İlimizdeki tarihi mekanlarımızı da sizlere göstermek isteriz. Yeni bir Çankırı evini de restore edeceğiz” dedi. 
Bekos, dört yaşından beri kayak yaptığını ve kaymaktan güzel bir şey olmadığını belirterek, bugün Yıldıztepe’de kayak yapacağı belirtti ve Vali Özcan’a çevre duyarlılığı ve tarihi yapılara önem vermesi nedeniyle teşekkür etti. 
Müsteşar Bekos, Vali Özcan’a “Avusturya Türkiye İlişkilerine Toplu Bakış” isimli kitabı hediye ederken, Vali Özcan Müsteşar Bekos’a İnandık Vazosu üç boyutlu kristal maketi, organik tuz, Çankırı helvası ve Kızılırmak pirinci ile ziyaret anısına çekilen fotoğraf albümünü hediye etti.