Dunlop
featured

“Atatürk’ün Cenaze Töreni”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10-16 Kasım Atatürk Haftası etkinlikleri kapsamında “Atatürk’ün Cenaze Töreni” konulu konferans düzenlendi.
100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Vali Yardımcısı İbrahim Şahin ve Rektör Ali İbrahim Savaş ile çok sayıda öğrenci ve bürokrat katıldı. Konferansta konuşan Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yüsel Özgen, Atatürk’ün ileri görüşlü bir devlet adamı olduğunu belirterek, ölümünün ardından ülke genelinde cenaze töreni düzenlendiğini ve ulusal yas ilan edildiğini kaydetti.
Atatürk’e siroz teşhisi konulduğunu ifade eden Özgen, Atatürk’ün hastalığı döneminde bile resmi toplantı ve görüşmeleri aksatmadığını vurguladı.
1881’de Selanik’te başlayan Atatürk’ün 57 yıllık ömrünün 10 Kasım 1938’de saat 09:05’te Dolmabahçe Sarayı’nda son bulduğunu dile getiren Özgen, Atatürk’ün ölümünün ardından Abdulhalik Renda’nın cumhurbaşkanı olduğunu ve 1 günde olsa Çankırı’nın cumhur reisi çıkarttığını söyledi.
Atatürk için 16 Kasım’da İstanbul’da, 21 Kasım’da Ankara’da cenaze törenleri düzenlendiğini vurgulayan Özgen, Çankırılıların da cenaze törenlerini takip edebilmek için dükkanlarını kapatarak, sokaklarda bulunan hoparlörlerden töreni takip ettiklerini anlattı.
Özgen’e konuşmasının sonunda Vali Yardımcısı İbrahim Şahin ve Rektör Ali İbrahim Savaş tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.
Konferans Atatürk konulu fotoğraf sergisiyle son buldu.
cenaze (2)