Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi

 Atatürk’ün Çankırı’ya gelişinin 87. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş ile daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.
Törende, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Vali Özcan, öğrencilerin, büyük önder Atatürk’ü temsil eden ve Ankara’dan getirdikleri Türk bayrağını öperek teslim aldı. Daha sonra, Atatürk’ün Çankırılılara hitaben yaptığı konuşma okundu.
Çankırı Belediye Başkan İrfan Dinç, törende yaptığı konuşmada, Atatürk’ün şapka inkılabını Çankırı’da başlattığını savundu. Şapka inkılabının fiilen Çankırı’da başladığını artık belgelerle kanıtlayabildiklerini anlatan Dinç, şunları kaydetti:
“Belgelere göre şapka inkılabının fiilen başlangıç noktası Çankırı’dır. Esasında Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka inkılabı gibi gerçek anlamda devrim niteliği taşıyan bir yeniliği, Türk milletine duyurmak için Çankırı-Kastamonu güzergahından başlatması bir tesadüf olamazdı. Çünkü, bu güzergahtan ‘İstiklal Yolu’ geçmektedir. Burada Anadolu insanı Kurtuluş Savaşı’nda vatanın müdafaası için çok büyük özverilerde bulunmuş ve cepheye sürekli lojistik sağlamıştır.”
Törenden sonra Vali Vahdettin Özcan başkanlığındaki heyet, Atatürk’ün Çankırı’da geceyi geçirdiği ve şimdi Güzel Sanatlar Lisesi olarak kullanılan binadaki özel odayı ziyaret etti.