Atatürk sevgisi mısralarla anlatıldı

Atatürk’ün ölümünün 73. yıl dönümü ve Atatürk Haftası anma programı çerçevesinde Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi sırasında kaldığı yerde şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Çankırı Yazarlar ve Sanatçılar Derneği tarafından Atatürk Haftası etkinlikleri çerçevesinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nde şiir dinletisi ve taş plaktan Atatürk’ün sevdiği şarkılar konulu program düzenlendi. Katılımın yoğun olduğu ve sunuculuğunu Tansel Yılmaz’ın yaptığı programın açılış şiirini Sadık Softa yaptı. Sırasıyla Ferda Yenikeçeci ve Mustafa Şimşek’in şiirlerini okuduğu gecede Cumhuriyetin 10. yılında 5 yaşında iken okuduğu şiiri bugüne kadar unutmayan Mediha Uncuoğlu gelen davetlilere o gün okuduğu şiiri gür bir sesle okudu ve ‘Vatan topraklarına yabancıları sokmayın” dedi. Uncuoğlu okuduğu şiirle büyük alkış aldı.

Taş Mektep bugünkü adıyla Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nde gerçekleştirilen gecede günün anlamı nedeniyle bir konuşma yapan ÇAYASAD Yönetim Kurulu Üyesi  Nadir Kayaş, derneğin çalışmaları hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, “Ulu Önder Atamızın ebediyete intikalinin 73. yıl dönümünde sizlerle birlikte, Atamızın Çankırı’daki evinde O’na misafir olmak istedik. Çankırı’daki bir akşamı O’nu anlayarak, O’nu duyarak geçirmek istedik” dedi. Kayaş ayrıca, “Atamız Çankırı’da kaldığı süre içerisinde önemli mesajlarda vermiştir. İskilip heyetine yönelik konuşmasının bir bölümünde ‘Tekkeler de derhal kapatılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti her konuda yol gösterecek kudrettedir. Hiç birimizin tekkelerin yol göstermesine muhtaç değiliz. Bizler uygarlıktan, ilim ve fenden kuvvet alıyoruz ve ona göre yürüyoruz’ der” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi hakkında da bilgiler veren Kayaş, konuşmasının sonunda Atatürk’ün Çankırılara yaptığı konuşmayı aktardı.

Günün önemi nedeniyle bir konuşma yapan ÇAYASAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yıldırım, özellikle Atatürk’ü anlamak ve anlatmak vurgusuna dikkat çekerek bir anısını konuklarla paylaştı. Yıldırım, “Bir çalışma için Bosna Hersek’e gitmiştik. Oraları gezerken vatandaşlarla da sohbet etme imkanı bulduk ve bir gazi ile sohbet ettik. Gazi bize Bosna savaşını çok düşündürücü bir şekilde anlattı. ‘Halkımıza Sırpların silahlandığını ve yakın zamanda kötü şeyler olacağını söyledik, ama bize inanmadılar ve bizimle Sırplar arasında bir farkın olmadığını, Avrupa’nın medeniyetin göbeğinde böyle bir şey olamayacağını aktardılar. Bu süre sarfında Sırplar silahlanmayı artırdı, ama halkımız gene de böyle bir şey olacağına inanmadı, Sırpların eski tarihte yaptıklarını unuttu. Ama Sırplar asla bizim Müslüman olduğumuzu ve Osmanlı’nın torunları olduğumuzu asla ve asla unutmadılar ve Avrupa’nın göbeğinde bir soykırım yaşandı’ demişti.  Evet biz de böyleydik düne kadar. O çok sevdiğimiz Atatürk’ün sözlerini, fikirlerini ve bizlere yaptığı uyarıları unutmaya başladık. Ama şimdi kendimize gelmeye başladık.  Kendini bilmez hainler bayrağımıza, vatanımıza, kutsal değerlerimize ve bu Cumhuriyeti kurarak bizlere emanet eden Atamıza saldırılar başladı, işte o zaman Atamıza sevgimiz daha da arttı. O’nu bir daha anlamaya ve anlatmaya başladık. O günleri tekrar hafızamıza aldık ve hatırladık. Onu daha iyi anlamak ve hatırlamak için de bugün Atamızın 1925 yılında Çankırı’ya gelişinde kaldığı yerde program yapmaya karar verdik” dedi.

Gerçekleştirilen programda Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi.

Gerçekleştirilen gece sonrasında Vali Vekili Ahmet Atılgan  Mediha Uncuoğlu ve müzik öğretmenlerine çiçek takdim etti ve “Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere en büyük emaneti bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bunun için üzerimize düşen vazifeyi yerine getirirsek işte o zaman Türkiye hak ettiği yere gelecektir” dedi.