Aşı etkisini gösteriyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre haftalık vaka sayısını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Çankırı’da 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısı  45,21 oldu. Çankırı’da 5-11 Haziran 2021 tarihleri arasında haftalık vaka sayısı her 100 bin kişide 66 olmuştu. Bakan Koca tarafından açıklanan son rakamlara göre Çankırı’da düşüş oranı arttı.

Sağlık Bakanı Koca, 12-18 Haziran arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Bakan Koca, Twitter hesabından son bir haftada vaka sayısı en çok azalan illeri de duyurdu. Koca’nın açıklamasına göre, vaka sayısı en çok Kars, Gümüşhane, Bartın, Balıkesir, Kırklareli, Çankırı, Erzincan, Tokat, Sinop ve Kayseri’de azaldı.

Aşılamanın da etkisi ile vaka oranlarının düşmesi nedeniyle Vali Abdullah Ayaz’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede aşının önemine dikkati çekerek vatandaşlara aşılarını yaptırmaları çağrısında bulundu

Aşılama sürecinde yaş grubunun düştükçe aşı talebinin de azaldığını endişeyle izlediklerini aktaran Ayaz, “Aşı yaptırmayan vatandaşlarımız olduğu sürece koronavirüs yayılmaya devam edecek. Lütfen aşılarla ilgili bilimsel temelden yoksun ifadelere itibar etmeyelim ve aşı olalım.” çağrısı yaptı.