Arvasi anıldı

TÜRKAV bu hafta Çankırı Karatekin Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulselam Arvas’ı konuk etti. ÇKÜ öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Arvas, Seyyid Ahmet Arvasi Hocayı anlattı.

Söyleşi öncesi TÜRKAV Çankırı Şube Başkanı İsa Bölükbaşı misafirlere hoş geldiniz diyerek Arvasi hocanın bir dörtlüğü ile konuşmasına başladı.

“Bu dava özüdür İslamiyet’in

Bu dava güneşi, mazlum milletin,

Bu dava, her şeyden, her şeyden çetin,

Bu yolda, dert hüzün, gurbet bizimdir.’ diyen,  Ömrünü Türk gençliğine ve Türk milliyetçiliği davasına adamış rahmetli hocamız Türk milliyetçiliği fikir önderlerinden Seyyid Ahmet Arvasi Hocamız 56 senelik ömrünün her bölümünde yazdığı eserler söylediği sözler biz Türk-İslam Ülküsünü şiar edinmiş Türk Milliyetçilerine yaşam tarzı, ilham kaynağı olmuştur.

Arvasi Hocamız hayatını “Türk-İslam kültürüne, Türk-İslam medeniyetine, Türk-İslam ülküsüne bağlı, Türklük şuur ve vakarına, İslam iman, aşk, ahlak ve aksiyonuna sahip, Türklüğü bedeni, İslamiyeti ruhu bilen, milletini teknolojik hamlelerle dünyanın bir numaralı devleti yapmak özlemi ile çırpınan, Dünya Türklüğünün, İslam dünyasının ve bütün mazlum milletlerin ümidi olmaya namzet bir gençlik yetiştirmeye adamıştır.

Bundan sonra biz Türk Milliyetçilerine düşen görev, onun duygu düşüncelerini yaşatmak ve en sağlıklı bir biçimde gençliğe, gelecek nesillere aktarmaktır.

Seyyid Ahmet Arvasi hocamızın ve biz Türk Milliyetçilerinin ömrü boyunca savunduğu Türk-İslam ülküsü, bin yıldan fazla geçmişi olan Türk’ün İslamlaşması ve İslam’la yücelme davasının devamından başka bir şey değildir. Tarihi bir oluşumun günümüzdeki devamıdır, Türk-İslam ülküsü… Yani Türk’ün İslam’la ebedi kaynaşması, bütünleşmesi, kültür ve medeniyetinin bununla yoğrulması demektir”dedi.

“Bir Doğu Anadolu çocuğu olarak, doğduğum ve büyüdüğüm bölge etrafında döndürülmek istenen hain niyetlere, kahpe tertiplere karşı elbette kayıtsız kalamazdım. Beni yakından tanıyanlar, bütün hayatımı ve çalışmalarımı Türk-İslam Ülküsü’ne vakfettiğimi elbette bilirler” diyerek sözlerine başlayan ÇKÜ öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Arvas “Ülkücülük sadece bir inanç, bir kimlik değil, her türlü baskılara, zulümlere karşı sönmeyen, söndürülemeyecek olan bir meşaledir.

Kesin olarak iman etmişimdir ki, Müslüman Türk milleti ve onun devleti güçlüyse, İslam dünyası da güçlüdür.

İslam dünyasını esir almak isteyen şer kuvvetlerin ilk hedefi Türk devleti ve Türk milleti olmuştur.

Dinimizin ve milliyetimizin düşmanları, din ve milliyet gibi iki mukaddes varlığımızı birbirine düşman göstermek oyunundan kolay kolay vazgeçeceğe benzemiyor.

Türk devletini yıkmak ve Türk milletini parçalamak isteyen bölücüler yalnız Türklüğe değil, İslam ‘a da ihanet etmektedirler.

Batmayacağına inanarak suya bas, yürür gidersin. Mucize yürüyebilmen değil, inanabilmendir.

Benim milliyetçilik anlayışımda asla ırkçılığa, bölgeciliğe ve dar kavmiyet şuuruna yer yoktur.

Hayretle gördüm ki, bu ülkede Türk kelimesinden ürkenler var. Yine hayretle gördüm ki, bu ülkede İslam kelimesinden ürkenler var. Ve yine ürpererek gördüm ki, bu ülkede Türk ve İslam kelimelerinin yan yana gelmesinden dehşete kapılan kişi ve çevreler var” dedi.

Kısa konuşmanın ardından Yrd. Doç. Dr. Arvas, Seyyid Amet Arvasi’nin biyografisi ve çalışma hayatını anlattı.

Daha sonra TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı memnuniyetlerini dile getirerek ÇKÜ Öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Abdulselam Arvas’a günün anısına Teşekkür Belgesi ve Çanakkale Şehitlerinin anısına yaptırdıkları ‘’Anadan Şehide Son Veda’’ tablosu hediye etti.