Dunlop

Artık odun ateşinde değil, güneşle ısınacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Çevre ve Orman Müdürlüğü Bayramören ilçesinde 27 köye güneş enerjisi ısıtma sistemi kurdu. Kurulan sistemler sayesinde artık su orun ateşiyle değil güneş enerjisi ile ısınacak

Çankırı Çevre ve Orman Müdürlüğü ORKÖY kredileriyle Bayramören ilçesine bağlı 27 orman köyünde 152 hanenin yararlanacağı güneş enerjisi sistemi kurdu. Gerçekleştirilen çalışma nedeniyle Dalkoz köyünde bir program düzenlendi.

Programa Bayramören Kaymakamı Ayhan Terzi, Belediye başkanı Ahmet Özen, Çevre ve Orman Müdürü Necdet Demir, İl Kültür ve Turizm Müdürü M. Kemal Karatatar, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Çakmak, köy muhtarları ile vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Dalkoz Köyü Muhtarı Yavuz Atabek, yapılan çalışma nedeniyle Çevre ve Orman Müdürlüğüne teşekkür etti.

Muhtar Atabek’ten sonra bir konuşma yapan ve müdürlüğün çalışmaları hakkında bilgi veren Çevre ve Orman Müdürü Nejdet Demir, 2006 yılından beri orman köylerine güneş enerji sistemlerinin kurulduğunu aktararak, “İl Müdürlüğümüzce 2006 yılında 253 aileye faizsiz, 3 yıl geri ödemeli, 3 kollektörlü güneş enerjisi kredisi desteği sağlanarak, sadece 2006 yılı uygulaması ile yılda 552 ton odun tüketimi azaltılmıştır. 2007 yılında Bakanlıktan ilimize 400 yüz bin TL ödenek ile  Ilgaz ve Eldivan ilçelerine bağlı 25 köyde toplam 333 aileye güneş enerjisi kredi yardımı yapılmıştır. Bu uygulama ile  yılda 700 ton odun tüketimi azaltılması hedeflenmiştir. Yine 2008 yılında Çankırı, Yapraklı ve Eldivan ilçelerine ait 36 köyde 388 aileye güneş enerjisi kredi yardımı yapılmış bulunmaktadır. 2009 yılında 40 köyde 537 üniteye güneş enerjisi verilmiştir. 2010 yılında 53 köy 542 aileye güneş enerjisi kredisi  verilmiştir. 2011 yılında ise 20 köyde 152 adet güneş enerjisi uygulaması yapılmıştır. 2. altı ayda orman köylerimize süt sığırcılığı uygulaması düşünülmektedir” dedi.

Köylere yapılan güneş enerji sistemlerinin özellikle bayanların çok hoşuna gittiğini de aktaran Demir, Dalkoz köyüne 27 adet güneş enerjisi sisteminin kurulduğunu ve yıllık 52 ton ağacın doğaya kazandırıldığı aktardı.

Dünyanın artık daha ucuz enerjiye yöneldiğini aktaran Bayramören Kaymakamı Ayhan Terzi, “Dünya nüfusu artıyor ve enerji kaynakları tükeniyor. Dünya enerji kaynaklarının büyük bir kısmı fosil yakıtlar dediğimiz şeylerden sağlanıyor Hızla artan enerji ihtiyacı nedeniyle özellikle güneş enerjisinden faydalanma yoluna gidiliyor.

Enerji kullanımı aynı zamanda gelişmişliğin bir göstergesi. Artan enerji ihtiyacı nedeniyle artık güneş enerjisinden daha fazla yararlanılıyor. Bugün burada bunun bir örneğini görüyoruz. Güneş enerjisini ısıtmada kullanıyoruz ve ağaç kesiminden büyük tasarruf ediyoruz. Güneş enerjisi üstelik daha sağlıklı, sosyal yaşam kalitesini artırıyor ve çevre için daha iyi” dedi.

Konuşmaların sonunda ısıtma enerjisinin kurdelesi hep birlikte kesildi.