Dunlop
featured

“Arıcılığımızın geleceği iyi gitmiyor”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Valisi Vahdettin Özcan tarafından 4. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi kapsamında düzenlenen Uluslararası Bal Yarışması’na katılarak Dünya ikincisi olan İbrahim Meral’e plaket ve hediyeler verildi.
Çankırı Valisi Vahdettin Özcan, Valilik Birlik Salonu’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Merzi köyünde arıcılık yapan Meral’in farklı orjinli ballar kategorisinde dünya ikincisi olmasının ilde sevinçle karşılandığını ifade etti.
Çankırı’da 50 bin kovan arının bulunduğunu ifade eden Özcan, “Bu sene ilimiz genelinde 825 ton bal üretildi. Üretim yapan arıcıların yüzde 90’ı sabit, yüzde 10’u ise gezginci. Bu yıl yeni bir proje başlatıyoruz. Plastik polen tuzaklı kovan tabanı ile verimi artırıp ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağız” dedi.
İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Çakır ise, Çankırı balının böyle dereceler alması bizim için onur verici.
Son dönemde desteklemelerle birlikte arıcılık alanında önemli gelişmeler yaşandığını belirten Çakır, “Arıcılıkla uğraşanların sayısı hergeçen gün artıyor. Çankırı yayla ve kekik balı açısından zengin. İbrahim beyin almış olduğu bu başarı Çankırı’nın bal konusundaki olumsuz imajını düzeltiyor” diye konuştu.
Arıcı İbrahim Meral de özellikle arıcılık alanında teknolojiyi yakından takip ettiğini belirtti.
Bu tür organizasyonlara sık sık katıldığını belirten Meral, “Arıcılık benim hobim ve olmazsa olmazım fakat arıcılığımızın geleceği iyi gitmiyor. Çankırı’da arıcılıkla uğraşanların yaş ortalaması yüksek. Bu sektörün gelişebilmesi için gençlerimizin ilgi göstermesi gerekiyor. Bu konuda üzerime düşeni yapmaya hazırım. Ben her yıl bir gencimizin sigortası da dahil ücretini ödeyerek arıcı olarak yetiştirebilirim. Bu konuda sizden destek bekliyorum” ifadelerine yer verdi.
Türkiye’nin arıcılık anlamında çok geniş bir floraya sahip olduğunu vurgulayan Meral, “Gerekli çalışmalar yapılmadığı için yüzde 90 flora yere akıyor biz arıcılar bunun sadece yüzde 10’unu bala çeviriyoruz. tamamını ekonomiye kazandırmamız gerekiyor” dedi.
Meral, 2014 yılının oldukça verimli geçtiğini dile getirerek, Son 10 yılın en verimli sezonunu geçirdiklerini belirtti.
Konuşmaların ardından Vali Özcan tarafından Meral’e plaket ve arıcılık ekipmanları hediye etti. Meral ise Özcan’a bal ve polen takdim etti.
arıcı (12)