Anne ve baba çocuğun kozasını ören ilk mühendistir.

Çankırı Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği’nden ( ÇEYDER ) seminer.

ÇEYDER tarafından geçtiğimiz Cumartesi akşamı 100. Yıl Kültür Merkezi’nde Beceri Geliştirme ( Sıbyan ) Kursu dönem açılışı için Muhammed Polat ‘ Çocuk Eğitimi ve Pedogojik Gelişim semineri ’ düzenlendi.

Seminere katılımın az olması gözlerden kaçmazken ilk olarak şiddet dolayısıyla ölen çocuk ve eşler için önce 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde İstiklâl Marşı ile program başladı.

İstiklâl marşının ardından ilk olarak Kurs hocalarından Ahmet Kazancı kısa bir Kuran-ı Kerim dinletisinde bulundu.

Kazancı’nın dinletisinin ardından açılış konuşması için derneğin onursal başkanı Ahmet Mollamehmetoğlu’ konuşması için kürsüye davet edildi.

‘ Çocuklarınızı üç haslet üzere edeplendirniz: Peygamber sevgisiyle, Peygamberin Ehl-i Beyt’inin sevgisiyle ve Kur’an okumakla ’’ Hadis-i Şerif ile konuşmasına başlayan Mollamehmetoğlu ;

‘‘Çocuklarınıza Allah sevgisi aşılayın. Çünkü içinde Allah sevgisi olan bir çocuk ileride her dalda başarılı ve kişiliği oturmuş bir birey olur. Biraz geçmişe dönüp bakarsak şayet Nüfusunun %99’u Müslüman olan ülkemizde, 6 ayda 6 anne çocukları tarafından öldürüldü. Buda insanlarının nefsinin yavaş yavaş körelmeye başladığını gösterir. ’’ dedi.

Necip Fazıl Kısakürek’in Allah sevgisi ile ilgili sözlerine de deyinen Mollamehmetoğlu;

‘‘ Necip Fazıl Kısakürek ne demiş? ‘ Zaman insanları değil armutları olgunlaştırır ’ Bu yüzden zamanla olgunlaşır deyip çocuklarınızın kendiliğinden olgunlaşmasını beklemeyin. Çünkü çocuklar donmamış beton gibidir, üzerine ne düşerse iz yapar. ’’ dedi ve açılış konuşmasını bitirdi.

Çocukların ailesinden nasıl bir eğitim aldıysa o eğitimle devam edeceğini dile getirerek semineri başlatan Muhammed Polat konuşmalarına şöyle devam etti;

İnsanlar etrafında olan bitenden, aile yapısından, arkadaş çevresinden kısacası her şeyden etkilenirler ve kendi yapısı o şekilde ilerler. İyi bir aileyseniz ve çocuğunuza iyi bir eğitim verebildiyseniz şayet, ileride topluma yararlı bir birey olması çok yüksektir. Unutmayın, siz ne yaparsanız çocuğunuzda onu yapar. Yalan atıyorsanız, küfür ediyorsanız, zararlı alışkanlıklarınız varsa mutlaka ileride çocuğunuzda bunları yapar. Çünkü anne ve baba çocuğunun kozasını ören ilk mühendistir. ’’ dedi.

Düzenlenen seminer, slayt gösterisi ile son buldu.