Dunlop

Alt yapı 2018’de bitecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç İtfaiye Haftası nedeniyle yaptığı basın toplantısında basın mensuplarının sorularına da cevap verdi.

Basın mensuplarının alt yapı çalışmalarının ne zaman yapılacağına ve vatandaşa müjdenin ne zaman verileceğine ilişkin sorusuna Başkan Dinç, alt yapı çalışmalarının zor ve maddi yönden de ağır olduğunu aktardı.

Asfaltı niye yaptık. Asfaltı çok kötü olan özellikle ana arterlere ince bir asfalt yaptık. Bu gerekli ve mecburdu. Başka çaremiz yoktu.  Bu müjde artık bize bağlı değil. Biz şu anda bakanlıktaki süreci bekliyoruz. Bakanlık müşavirliği ihalesini yaptı. Bakanlık müşaviri belirledikten sonra müşavir Çankırı’ya gelecek. Bakanlığın bize verdiği süreç altı ay ve müşavir altı aylık bir fizibilite çalışması yapacak. Bizim fizibilite hazırlandıktan sonra bu çalışma Brüksel’e gidecek. Çünkü AB projesi. %85’ini AB karşılıyor, geri kalanın bir kısmını bakanlık bir kısmını belediye karşılıyor. %85’ini AB karşıladığı için buradaki süreç tamamen onların takvimine bağlı. Bu çalışma Brüksel’e gidecek ve oradaki takviminde bir altı ay olduğunu bakanlık daire müfettişi bize ifade etti. Ben size şunu söyleyeyim. İlgili arkadaşlarımız ayda bir ilgili bakanlığın daire başkanının yanındalar. Brüksel’den döndükten sonra Çevre Bakanlığımız ihale yapacak. Bakanlığın yapması bizim için daha iyi. Süreç daha hızlı ilerler. Dolayısıyla 1 yıllık bir fizibilite çalışması sürecek ve önümüzdeki yılın Kasım ayına kadar fizibiliteler, ondan sonra da ihale süreci. Yani 2-2,5 yıl.  Çankırı’nın alt yapısının bitimi ise 2018 yılının sonunu bulur. Ama ondan sonra suyu gelmiş bir il, alt yapısı da bitmiş bir il olacak Çankırı. Bundan sonra yani üniversitesi, doğalgazı gelmiş, elektrik kabloları yerin altına çekilmiş. Bundan sonra alt yapı veya yolu bozacak hiçbir çalışma olmayacak, ondan sonra makyaj yapılacak. Allah nasip ederse makyajı da biz yapmak isteriz tabi” dedi

Basın mensuplarının “3. dönem için göz mü kırpıyorsunuz” sorusuna ise Başkan Dinç, “O kadar sıkıntı çektikten sonra makyajı da biz yapalım. Uygun görürseniz basın mensupları. Bunlar kısmet ve nasip. Ben her iki dönemde de Allahıma şöyle dua ettim. İnsanlarım, halkım, Çankırı’nın ve benim için hayırlısı ise nasip et. Hayırlısı değilse nasip etme diye dua ettim.” Dedi.