Aldığınız her Çin malı Türk’e sıkılan bir mermi

Çankırı Karatekin Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu tarafından gerçekleştirilen ve konuşmacı olarak Seyit Tümtürk’ün katıldığı  “Turan’da bir öksüz vatan, Doğu Türkistan” konulu konferans 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Karatekin Üniversitesi Türk Dünyası Araştırma Topluluğu Başkanı Hamza Karademir yaptı. 3 yıldır Türk Dünyası’nın sorunları ile ilgili çalışmalar yaptıklarını aktaran Karademir, “Yaşanan sıkıntıları herkese anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

“35 milyon Müslüman Uygur Türkünün selamını getirdim” diyerek konuşmasına başlayan Seyit Tümtürk, “Mesafe olarak bize en uzak Türk yurdu fakat kalben en yakın yer Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık dışı Çin zulmü hala devam ediyor. Peki niçin Çin burayı tam bir açık hava hapishanesine çevirdi?” diye sordu.

Hitlerin, Firavun’un insanlığa yapmadığını Çin komünist hükümetinin Uygur Türklerine yaptığını vurgulayan Tümtürk, “Doğu Türkistan Çin için çok önemli. Tüm ülke enerji ihtiyacının üçte birini buradan karşılıyor ve burası bir tahıl ambarı. Enerji geçiş yolları için stratejik bir konumda. Bu nedenle Doğu Türkistan 63 yıldır işgal altında. 63 yıldır sistematik bir şekilde burada soykırım uygulanmakta. Şu an Türk nüfusu azınlık durumuna getirilmiştir. Çin’in uyguladığı doğum politikaları nedeniyle 10-15 milyon Uygur Türkü anne rahminde katledilmiştir.” dedi.

Uygur Türklerinin her zaman bağımsızlık uğruna canlarını feda ettiğini de aktaran Tümtürk, “Sayısız isyan ve başkaldırı yapılmasına rağmen bu başkaldırılar Çin hükümeti tarafından çok kanlı bir şekilde bastırılmış ve bu kanlı eylemler dünya gündemine yansıtılmamıştır, bölge tamamıyla dünyadan izole edilmiştir. Yaşanan durumlar karşısında Birleşmiş Milletler taraflı davranmıştır. BM 5 elit ülkenin tekelindedir. BM taraflı davranmıştır. fakat sözde dindaşımız İslam örgütleri de sessiz kalmıştır. Sebep olarak da Filistin gösterilmiştir. Filistin Müslüman da Doğu Türkistan Türkleri Müslüman değil mi? İsrail’in Filistinlilere yaptığı ile Çin’in Türklere yaptığı arasında ne fark var? Bir tek Türkiye Cumhuriyeti yaşanan durumların soykırım olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin bu tavrı nedeniyle Çin hükümeti en yetkili isimlerini Türkiye’ye gönderdi ve bir dizi anlaşmalar yaptı. Bu anlaşmalardan biri ise ilk defa Çin ve Türk tarihinde iki ordu ortak tatbikat yaptı. Ayrıyetten Çin komandoları Eğridir’de eğitildi. Umarım bu eğitilen Çin komandoları Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini katletmez” dedi.

100. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda ayrıca Doğu Türkistan’da yaşanan katliamları gösteren sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyon gösterisinde en dikkat çeken konu ise, “Asla Çin malı almayın. Aldığınız her Çin malı Uygur Türküne sıkılan bir kurşun oluyor” sözleri oldu.