“AKP’nin zihniyeti adama göre iş yaratmak”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezinden bir heyet muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tanıtmak ve oy istemek için Çankırı’ya geldi.

Heyette CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar, CHP İstanbul Milletvekilleri Süleyman Çelebi, Kadir Gökmen Öğüt, Ayşe Eser Danışoğlu, İhsan Özkes, CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli ve CHP Parti Meclisi Üyesi Umut Akdoğan yer aldı.

Heyetin yanı sıra; siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve halktan vatandaşlar katılarak toplantıyı dinledi.

Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen, CHP İl Başkanı Fikret Tatlıcı’nın selamlama konuşması sonrasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Burhan Şenatalar, “İlk defa halkın Cumhurbaşkanlığı için sandığa gitmesi Türkiye için hayati bir önem taşıyor. 2015 seçimlerinden ve geçen 30 Mart seçimlerinden daha önemli bir süreci yaşayacağız. Vereceğimiz bu kararımızla Türkiyemizin bundan sonraki 10-20 yılda nasıl bir ülke olacağına kararını vereceğiz.” dedi.

Anayasa da belirtildiği gibi Cumhurbaşkanının tarafsız olmasının şart olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Şenatalar “Cumhurbaşkanın gündelik işlere karışmaması gerekir. Bizim parlamenter sistemimizde Cumhurbaşkanı hakem rolü oynamalıdır. Bakanlar kurulu ile mesafeli olmalı ve veto hakkını kullanması gerekmektedir. Ancak Tayyip Erdoğan da bu özellikler yok.” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın asıl savunduğu meselenin Başkanlık Sistemi olduğunu da belirten Şenatalar “Oy verdiğimizde bilmeliyiz ki parlamenter sistemi isteyip istemediğimize, ya da Başkanlık sistemini isteyip istemediğimize karar vermiş olacağız. Başkanlık sistemini Erdoğan istiyor. Çünkü kimse Erdoğan’ın istediği Başkanlık sitemini Ilgaz’da yada Şabanözü’nde vatandaşımıza sormadı. Ben söyledim oluyor, gidişi yanlıştır. Bu büyük tehlike ve oyundur. Hepimiz dikkatli olmalıyız. Çünkü birileri yetkilerini daha da güçlendirmek istiyor.” dedi.

Türkiye’nin AKP’den ve Erdoğan’dan yorulduğunu söyleyen Şenatalar “AKP’nin zihniyeti adama göre iş yaratmak. Ama Türkiye’nin buna ihtiyacı yok. Bugüne kadar kucaklayıcı olmayan insan, bugünden sonra nasıl kucaklayıcı olacak. Erdoğan’ın kucaklayıcı ve tarafsız olma şansı yok. Aynı zamanda adil de değil. Aslında samimi bir Müslüman olsaydı, Adaletin tam teşekküllü işlemesini sağlardı. Bunların bir sorunu da Cumhuriyet devrimi ve Atatürk’tür. Bizde bunlara karşıyız. Cumhuriyete planlanan rota değişikliğine karşı çıkmak da görevimizdir” dedi.

Dindarlığın adaleti çiğneyerek olmayacağını da belirten Şenatalar, Çankırı’yı örnek göstererek “Çankırı gibi geleneklerine ve borçlarına sahip çıkmak asil dindarlıktır, asıl muhafazakarlıktır” dedi.

CHP adayı olarak değil, Cumhurbaşkanı olarak destekledikleri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun tanınmadan ön yargı ile tepki gösterilmesinin yanlış olduğunu belirten Şenatalar “İhsanoğlu milletin uzlaştığı bir adaydır. İhsanoğlu, Türkiye için bir fırsattır ve iyi bir şanstır. Şeriatla bir ilgisi yoktur. Laikliğe tam manasıyla inanır. Dürüsttür, Başarılı bir akademisyendir. İlahiyatçı değil, kimyacıdır. Türk Bilim tarihini kuran kişidir. Cumhuriyete inanan, Atatürk’ün misyonunu kavramış bir kişidir.” diyerek “Yelpazenin her kesiminden, çok farklı siyasi görüşü olanlardan destek görmesi ayrı bir sevinç kaynağıdır. Hangi partiden olursanız olun mutlaka oy vermek için sandığa gidin ve Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyin. Oyumuzu bilinçli kullanmakla geleceğimizi aydınlık yapmalıyız” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Burhan Şenatalar’ın konuşması sonrasında hemşehrimiz CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt söz alarak, Anadolu gezileri kapsamında ilk ziyareti Çankırı’ya gerçekleştirdiklerini belirterek “Medyanın ve TRT’nin baskısına karşı koyacak bir halkımız var. Lütfen sandıklara sahip çıkın” hatırlatmasında bulundu.

Açıklama sonrasında CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Burhan Şenatalar katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı. Heyet ilçe gezileri ile programına devam etti.

chp (3)