Akdoğan, “Bir birimizin kuyusunu kazıyoruz”

 TÜRKAV bu hafta Çankırı’da faaliyet gösteren sanayici ile orta ölçekli esnafın durumunu konuşmak üzere Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten ile Şoförler ve Otomobilciler Odası ve aynı zamanda S.S. Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı olan Necati Akdoğan’ı konuk etti.

Sohbete başlamadan önce; TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı kısa bir konuşma yaparak,

“Genelde bizler burada kamuda çalışanları olarak sanayici ile dolaylı, orta ölçekli esnafla devamlı iç içeyiz ve bu ada karşılaşılan sıkıntıları, memnuniyetleri ve önerilerimizi konuşmak üzere beraberiz. Bu gün Çankırımız memur şehri olarak bilinir. Kamunun bir çok alanının özelleştirilmesiyle azalan kamu çalışanlarının yerini özel sektör doldurmaya başladı. Özel sektör çalışana asgari ücret ödediği için çalışanın alım gücü zayıflamış bu da Çankırı’da esnafın da ekonomik olarak zayıflamasına yol açmıştır.

Sizler sanayiciler ve iş adamları olarak bizlerde kamu çalışanları olarak Çankırı’ya gerek devlet, gerekse özel yatırımcıları çekerek iş alanlarının çoğalmasına hep beraber katkı sağlayalım” dedi.

İlk sözü alan S.S. Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Necati Akdoğan, “Bu memlekette beraber yaşıyoruz, hepimiz bir birimiz, tanıyoruz ve nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu da biliyoruz. Bizler bir birimizin arkasından konuşarak, kuyusunu kazarak veya belden aşağı vurarak bir yere varamayız. Bizler ne zaman bir ve beraber olursak, kenetlenip bir yumak olursak; hepimizin beraber yaşadığı, her gün yüz yüze baktığımız Çankırı’mızı daha ileri götürebiliriz” dedi

“Öncelikle şunu bilmenizde yarar var. Bizler oda olarak hiç bir kimseye yardım amaçlı nakdi yardım yapamıyoruz” diyen Akdoğan, “Yaptığımız yardımları cebimizden karşılıyoruz ancak durumu çok zayıf olan arkadaşlara kredi vermede kolaylıklar sağlıyoruz, diğer üyelerimizin hakkını yemeden ödemeleri uzun vadeye yaymaya çalışıyoruz.

Çankırı esnafı olarak bizler her şeyin iyisine layık değil miyiz? Çevre illerde, ülkelerde yapılan yenilikleri, yeni buluşları bizim esnafımızın görmesini sağlamak, ufkunu açmak için geziler düzenliyoruz. Bu gezilerle esnafımızın birkaç gün de olsa kafasını dinlemesini sağlıyoruz. Bazı çevreler bundan neden rahatsız oluyor bir anlam veremiyorum. Her konuşmamızda birlik ve beraberlikten bahsediyoruz fakat oradan ayrılır ayrılmaz bir birimizin kuyusunu kazıyoruz. Onun için de Çankırı bir adım öteye gidemiyor. Bu gün vatanı savunmada, şehit vermede, vergi vermede, en önde milli gelirden pay almada, yatırımlardan yararlanmada gerilerdeyiz.

Şöyle bir sokaklara baktığımızda her taraf araç dolu, park yerleri yetersiz diyebilirsiniz. Bu bizim aracımızı kaldırıma park etmemiz için bir neden değildir. Yine kaldırımlar genişledi esnafımızın malı kaldırımda. Yaya yine zor geçiyor. Kaldırımlarımızı genişletmenin hiçbir değeri kalmadı. Burada hepimize görev düşüyor, esnaf olarak bize, yaya olarak size yani Çankırı’mızın güzelleşmesi, kalkınması için bu şehirde yaşayan herkese görev düşüyor. Yapılanı korumada olsun, yapılan yanlışlıkları yetkililere bildirmede olsun üzerimize düşen görevi yapmalıyız.

Diğer bir sorunumuz Atatürk Bulvarında dolmuşların trafiği aksatmadan yolcu alabileceği yerlerimiz yok; acilen dolmuşların yolcuları rahatça alabileceği yerler oluşturulmalı ve gelişi güzel yerlerde yolcu bindirip indirmenin önüne geçilmeli” dedi.

Akdoğan’dan sonra söz alan Ticaret Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “Bizler arzu ediyoruz ki toplumun olduğu her yerde Çankırı konuşulsun, Çankırı tartışılsın. Dedikodu yapılmasın, şahıslar konuşulmasın, icraatlar konuşulsun, Çankırı için ben ne yapıyorum konuşulsun” dedi.

“Çankırı’nın sanayisini nasıl geliştiririz, bu bölgeye yatırımcıyı nasıl getirebiliriz, burayı nasıl geliştiririz diye her yerde tartışmaya hazırız, önerilere ve olumlu yönde yapılan eleştirilere açığız” diyen Çelikten, “Bu şehirde yaşayan bizler önce bu memleketi sevmek ve bu memleket için çalışmak zorundayız. Biz odayı aldığımızda oraya siyaseti sokmadan, odanın asli görevini yerine getirip kurumsal bir kişiliğe sahip olması için mücadele verdik ve bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Arkadaşlar bu memleket kalkınacaksa bir kere sivil toplum örgütleri, siyasiler, bürokratlar birbirleri ile  uyum içinde çalışmalı ve devamlı istişare etmeli. Bunun için siyasi görüş ve düşüncelerine bakmaksızın önce sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldik. Onlarla istişareler yaptık. Fakat ne hikmetse bu topluluktan rahatsız olanlar buraya fitne fesadı sokarak delik deşik ettiler.

Bizler Çankırılı olarak istemesini bilmiyoruz. Bir toplantıda Güneydoğuda terörü bitirmek, dağdaki teröristi indirmek gibi devletin genel politikasını anlatarak bazı teşvikler verildiğinden bahsedilince dayanamadım ben de bu yardımlardan yararlanmak için bizde mi dağa çıkalım dedim. DPT’nın haritasını kaldırdım, gelişmişlik düzeyini o bölgeyle aynı gösteren devletin resmi haritasını. Eğer devletin eşitlik ilkesi varsa Çankırı’nın gelişmişlik seviyesi Güneydoğu bölgesiyle aynı ise o teşvikten beni de yaralandırmak zorundasınız dedim. Bu hak arayışımızdan da bazıları rahatsız oldu. Sanki ben Hayrettin Çelikten’in cebine bir şey istiyorum gibi anladı hâlbuki adam Çankırı için bir şey istediğimin farkında değil.

Bizler oda olarak yatırımcıların kalıcı yatırım yapması için uğraş veriyoruz. Teşvik alıp kaçan yatırımcıyla bizim işimiz yok. Bu memleket için vergi vermede, devlete sahip olmada, bu ülke için şehit vermede en önde isem; devletten almada da en önde olmasam da gelir düzeyi aynı olan bölgelerle aynı almak zorundayım.

Sizler de çocuklarınızı tüketici olmaktan çıkartıp üretici, meslek sahibi, sanayicinin kalifiye eleman bulmakta zorlandığı şu dönem de kalifiye eleman olarak kendi imkânlarıyla ayakta duran çocuklar olarak yetiştirin” dedi.

Daha sonra sohbete soru cevap şeklinde gecenin geç vakitlerine kadar devam edildi.

Programın sonunda TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı günün anısına oda başkanları Hayrettin Çelikten ve Necati Akdoğan’a günün anısına teşekkür belgesi hediye etti.