Akademik açılış gerçekleştirildi

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2011-2012 akademik yılı açılış töreni dün Sağlık yüksekokulu spor salonunda gerçekleştirildi.

Akademik açılış yılı nedeniyle ilk tören Atatürk Anıtında yapıldı. Anıt alanına çelenk konulması ve akabinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Sağlık Yüksekokulu’ndaki törene geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program müzik dinletisi ile devam etti. Yapılan müzik dinletisinin ardından, “3 senede gerçekten takdire şayan işler yapılmaktadır” diyen Öğrenci Konseyi Başkanı Enes Demirezen, Türkiye çapında 24 kulüp kurduklarını ve hepsinin aktif olduğunu aktardı. Öğrenciler olarak sadece yurt içinde değil yurt dışında da birçok aktiviteye imza attıklarını belirten Demirezen, “Gittikleri yerlerde sadece eğitim değil, ülkemiz ve Çankırı’nın örfünü, adetlerini başarıyla tanıtmaktadırlar. Bizler bu işlerin gönüllü neferleriyiz” dedi.

Demirezen konuşmasının devamında, “Bizlerin düşüncelerine hep saygı duyan, tek sevdası bizlerin iyi bir eğitim alması ve devlete yararlı birer vatandaş olmamızı isteyen sayın Rektörümüz Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş hocama bizim dertlerimizi hiç yılmadan dinleyen, bizlere hep arkadaş gibi olan hocalarıma, gecesini gündüzüne katıp bizlerin daha iyi şartlarda eğitim görmesi için uğraşan tüm birimlere teşekkür ederken son olarak artık üniversitemiz büyük adımlar atmaya başlamıştır. Bu saatten sonra kim ne derse desin, ne zorluk çıkarsa çıksın karşımıza bu adımlar büyüyerek devam edecektir” dedi.

 

“Bizim varlığımız, ülkemizin geleceğinin fotoğrafı olan kıymetli öğrencilerimizin varlığına bağlıdır” diyerek sözlerine başlayan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş “ÇKÜ öğrenci endeksli bir üniversitedir. Öğrencilerimizin en iyi şekilde yetiştirilmesi için bütün akademik kadromuzla yılmadan gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz” dedi.

 

Ulu Önder Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’ndan “Az zamanda çok ve büyük işler yaptık” sözünü alıntı yapan Rektör Savaş “Aynı coşkuyu hissedip, görüyoruz. Ama göremeyenler olabilir. Bu bizim problemimiz değil.” dedi ve Ziya Paşanın bir sözünü hatırlatarak “Bir zavallı lüzumsuz çıkma yaparsa, sözden anlamayan, kelimenin kıymetini bilmez” hatırlatmasında bulunarak 2007 yılının kuruluş aşamasından bugünlere nasıl gelindiğini ve mesafeler kat edildiğini aktardı.

 

Üniversitenin büyüme hızına, fiziki mekan sıkıntısının engel olduğunu belirten Rektör Savaş “Fiziki mekan sıkıntısı nedeni ile Mühendislik Fakültesine öğrenci alamadık. Fiziki mekan sıkıntısı olmasa idi, bugün 8 bin olan öğrenci sayımız en az 12 bin olurdu.” dedi.

 

Bir sonraki akademik açılışın Uluyazı kampus alanında yapılabileceğini müjdeleyen Rektör Savaş “2012 Mayıs-Haziran ayında kampüsümüze taşınacağız.” dedi.

 

ÇKÜ’nin 3 temel amacının; çok iyi öğrenci yetiştirmek, öğretim görevlilerin bilimsel faaliyetlerini desteklemek ve şehrin potansiyellerinin lokomotifi olmak olduğunu belirten Rektör Savaş “Ülkemize faydalı olmak için bütün gayretimizle çalışıyoruz. Bütün bu çalışmalar bir ekip işidir. Ekip başarısıdır. Bu başarıda katkıları olanlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

Son olarak öğrencilerin barınma sıkıntısına siyaset kurumunun, kamu kurumunun, mutlaka duyarlı olması gerektiğini ifade eden Rektör Savaş “Biz büyüyen bir üniversiteyiz. Fiziki mekan sıkıntımızın çözülmesi lazım. Ev sahipleri lütfen fırsatçı olmasın. Öğrencilerimizi bağrımıza basalım.” dedi.

Rektör Savaş’tan sonra kürsüye gelen Vali Vahdettin Özcan, “Hocam tevazu gösterdi, baz şeyleri söylemedi. Ben her ortamda hocamın yaptıklarını takdir ediyor ve beyan ediyorum ve Çankırılar olarak kendisine teşekkür ediyorum. Sanki 2007’de kurulmuş bir üniversite tablosu yok karşımda. Ben hükümetimizin son kararnamesi ile vali oldum ve 26 Ağustos günü göreve başladım. Geldiğimde Uluyazı kampusunu ve orda yapılanları gözlerimle gördüm. O nedenle bu sözleri sarf ettim. İltifat etmezsek marifet olmaz. Bu itibarla kendisine teşekkür ediyorum. İkinci söyleyeceğim husus biz dersimizi aldık. İlin valisi olarak tüm kamu kurum ve kuruluşlarından personelin örgütlenmesini ve imkanları bu konuya yönlendirmek benim vazifem. Elimden geleni yapacağım bu yurt meselesini çözmek için” dedi. Vali Özcan ayrıca yol ve su meselesinin de halledileceğini belirtti.

 

 

Yapılan konuşmaların ardından bölümlerini derece ile bitiren öğrencilere ödülleri verildi ve akabinde Yüksek Mühendis Prof. Dr. Mustafa Oktay Alnıak tarafından “Eğitime dair” konulu açılış dersi verildi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi 2011-2012 Akademik yılı açılış törenine; Vali Vahdettin Özcan, Gençlik Hizmetleri Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin başta olmak üzere, Özel Fatih Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi Rektörleri, çok sayıda akademisyen, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.