Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Osman Demir dün bir basın toplantısı düzenleyerek 2011 yılında yapılan çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler verdi.

1983 yılında kurulan SHÇEK’in 2012 yılında kadar bu isimle faaliyetini sürdürdüğünü belirten Demir, 2012 yılının başında kurumun adının Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü olarak değiştirildiğini söyledi. Bakanlığa bağlı olarak 5 genel müdürlüğün faaliyet gösterdiğini ifade eden Demir, ‘Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bizim derdimiz insanımıza en iyi hizmeti sağlamaktır. Bunun için tanıtım cd’leri, broşürler hazırlıyoruz, çünkü bizde gizli kapaklı iş yok” dedi.

 

Kuruma bağlı olarak ilçelerde de çeşitli çalışmalar sürdürdüklerini aktaran Demir, ‘Türkiye’nin en büyük 4. rehabilitasyon merkezi olan Şabanözü’de 163 kişiye hizmet sunmaya çalışıyoruz. Bu anlamda çeşitli sosyal faaliyetler yürütüyor ve buradaki insanlarımızı topluma kazandırmak istiyoruz. Biz insanı önemsiyor, bu anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mayıs ayında Şabanözü’de 2. Şabanözü halk şenliğini yapmayı planlıyoruz” dedi.

 

Çankırı’da 110 aileye sosyal yardım ilettiklerini aktaran Demir, ‘2007’den bu tarihe kadar bin 400 kişiye ulaşmışız, şu anda ise 660 özürlüye asgari ücret tutarında evde bakım ücreti ödüyoruz. Eğer topluma insanları kazandırabiliyorsak, işimizi iyi yapıyoruz demektir” dedi.

 

Geçtiğimiz hafta Korgun Sevgi Evleri’nde yaşanan  ‘cinsel istismar’ olayına da üstü kapalı olarak değinen Demir, ’99 tane güzel iş yaparsın, 1 olay olur seni mahveder. O olayın gölgesinde kalıp gidersin. Olayı duyar duymaz, polise intikal ettirdik. Şu an bir kızımız hapiste, diğer kızımız ise yurtta kalıyor. Adli olaylar bitip bize teslim edildiğinde, o kişiyi Kayseri’ye göndermeyi düşünüyoruz” dedi.

 

Aileleri eğitebilmek için çeşitli faaliyetler yürüttüklerini de ifade eden Demir, ‘Cumhuriyet ve Atatürk İlköğretim Okulları’nı pilot okul olarak seçtik. Ailelere seminerler vereceğiz. Bu sayede çocukları eğitmelerini ve hoşgörüyü anlatacağız. Bu kurs 15 tatil sonrasında aktif olarak başlayacak, daha sonrada evlilik eğitimleri düşünüyoruz’ dedi.

 

Çalışmalarını en iyi şekilde sürdüklerini ifade eden Demir, ‘Ben hizmet yapabiliyorsam buradayım, hizmet yapamıyorsam bu koltukta oturmamım bir anlamı yok” dedi.