Aile toplumun temel yapısıdır

Toplumun temel yapısının aile olduğunu ifade eden Müftü Türk,  ‘İnsanlar huzurlu olursa aile huzurlu olur, aile huzurlu olursa toplum huzurlu olur. Dolayısıyla İslam’da aile yapısı, karşılıklı sevgiye, hoşgörüye ve fedakârlığa dayanır ”dedi.

Son günlerde artan eşler arası sorunlara da değinen Türk, evlenilecek kişinin iyi seçilmesi gerektiğini ifade etti. Evliliğin hayat boyunca devam eden büyük bir sorumluluk olduğunun altını çizen Türk, “Evlenen kişiler bir defa evliliğin sorumluluğunu taşıyacak şekilde olmalı, bir takım dini değerlere, ahlaki değerlere sahip olmalıdır. Peygamber efendimizin İslami hayatına baktığımız zaman, elbette eşler arasında zaman zaman tartışma olacaktır. Çünkü bu iki insandır. Ayrı bir düşünce olabilir, fakat bunları ileriye götürmeden karı-koca arasında birbirlerini teselli etmek, birbirlerini hoşgörü ile yaptıklarının yanlışını güzel sözle ikna etmek suretiyle bu aile yapısını devam etmek lazım”ifadelerini kullandı.

Anne ve babaların çocuklarına iyi örnek olması gerektiğini dile getiren Müftü Türk, “Günümüz çocukları aile içindeki davranışlarını zihnine kazıyor ve tüm hayatı boyunca aynı davranışları sergiliyor. Bu yüzden anne ve babaların, küçük yaştaki çocuklarının yanında yapacakları hareketlere dikkat etmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

Çocukların milli ve manevi değerlere uygun olarak yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Türk, kişilik gelişiminde de ailenin önemli olduğunu kaydetti.